Γενικά

Συντριβή για την Κίνα

Σε κακή κατάσταση έδειξε να βρίσκεται η Κίνα. Η αντίπαλος της Εθνικής Ελλάδος στην πρεμιέρα του Μουντομπάσκετ της Τουρκίας ηττήθηκε με 86-62 από τον Καναδά σε φιλική αναμέτρηση που διεξήχθη στο Βανκούβερ. Χαρακτηριστικό της κακής εμφάνισης των Κινέζων ήταν η παρουσία τους στο πρώτο ημίχρονο της αναμέτρησης στο οποίο πέτυχαν μόλις 16 πόντους (!).

«Μας έβγαλαν έξω από οτιδήποτε θέλαμε να κάνουμε στο ξεκίνημα του αγώνα. Αντιδράσαμε σαν ελάφι μπροστά στα φώτα αυτοκινήτου» τόνισε μετά το ματς ο προπονητής της Κίνας, Ρόμπερτ Ντάνγουολντ.

Καναδάς: Κένταλ 8, Αντονι 8 (8 ρ.), Κέπκεϊ 4 (8 ασ.), Μπράουν 6, Ράουτινς 19 (7/9 σουτ), Μπελ 6, Ολινικ 7, Μπάκνορ 2, Φαμουτίμι, Ντόρνεκαμπ 6, Σακρ 2, Σέπερντ 16, Λάντρι 2.
Κίνα: Γι 15, Σ. Βέι, Λ. Βέι 19, Σιπένγκ (0/7 σ.), Γιου 3, Γινχούι 3, Ξιαοξού, Ζίζι, Πενγκ 9, Χανλίν 4, Σουλόνγκ 5, Ζαοξού 4.