Ιταλία

Έσωσε τον βαθμό στο 90' η Αταλάντα στην Μπολόνια!

Οι… αστεράτες Μπολόνια και Αταλάντα έμειναν στο 1-1 στο «Ρενάτο Νταλ' Άρα», με τους «μπεργκαμάσκι» να σώζουν τον βαθμό στο 90' με γκολ του Σάμαρτζιτς! Έπαιξε ξανά σε όλο το 90λεπτο ο Λυκογιάννης.

Λίγες ώρες πριν το δεύτερο ραντεβού τους στη League Phase του Champions League (εκτός έδρας με Σαχτάρ Ντόνετσκ και Λίβερπουλ αντίστοιχα), Μπολόνια και Αταλάντα συναντήθηκαν απόψε, μένοντας στο 1-1, στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής της Serie A.

Παρότι αμέσως μετά το γκολ που πέτυχαν με τον Κάστρο στο 46', οι «ροσομπλού» έμειναν με 10 παίκτες (αποβλήθηκε ο Λουκούμι στο 52'), εντούτοις μέχρι το 90ό λεπτό κατάφεραν να αντέξουν στην πίεση των «μπεργκαμάσκι».

Ο Σάμαρτζιτς, ωστόσο, έφερε το ματς στα ίσα στην εκπνοή, σώζοντας την παρτίδα για τους φιλοξενούμενους, που προέρχονταν από εντός έδρας ήττα από τον Κόμο (2-3) και ήθελαν να αντιδράσουν. Για την Μπολόνια αγωνίστηκε σε όλο το παιχνίδι για άλλη μια φορά ο Μπάμπης Λυκογιάννης.