Πορτογαλία

Ζορίστηκε αλλά με ήρωα τον Χάρντερ η Σπόρτιγκ πήρε το εισιτήριο της πρόκρισης

Σπόρτινγκ Λισαβόνας και Πορτιμονένσε αναμετρήθηκαν για το Κύπελλο Πορτογαλίας με τον 19χρονο Χάρντερ να κάνει τη δουλειά για την ομάδα του Αμορίμ (2-1).

Ήρωας της βραδιάς (18/10) για την Σπόρτινγκ Λισαβόνας είναι αδιαμφισβήτητα ο Κόνραντ Χάρντερ. Ο 19χρονος επιθετικός χτύπησε δις στην αναμέτρηση για τον 3ο γύρο του Κυπέλλου Πορτογαλίας και χάρισε την πρόκριση στην ομάδα του «πληγώνοντας» στις καθυστερήσεις την Πορτιμονένσε για το τελικό 2-1.

Ο νεαρός Δανός άνοιξε το σκορ στο 40ο λεπτό δίνοντας το προβάδισμα στην Σπόρτινγκ Λισαβόνας γράφοντας το 1-0.

Στο 87ο λεπτό οι γηπεδούχοι έφεραν το ματς στα ίσα χάρη στο γκολ του Μπένεντικ ο οποίος πέτυχε το 1-1 κάτω από έξαλλους πανηγυρισμούς.

Ενώ όλοι ετοιμαζόντουσαν να πάνε στην παράταση ο Χάρντερ «ξελάσπωσε» την Σπόρτινγκ και με γκολ στο 90+4’ έβαλε και πάλι την ομάδα του σε θέση οδηγού, με το 2-1 να μένει μέχρι και το τελευταίο σφύριγμα της λήξης υπογράφοντας μία άκρως αγχωτική πρόκριση. Με αυτά τα δύο τέρματα ο Χάρντερ έφτασε τα συνολικά τρία με τη νέα του ομάδα, ενώ μάλιστα έχει μοιράσει και μία ασιστ μέσα σε μόλις έξι εμφανίσεις.