Γερμανία

Ζορίστηκε αλλά επέστρεψε στις νίκες η Ντόρτμουντ

Η Σεντ Πάουλι έβαλε δύσκολα στην Ντόρτμουντ, όμως η Μπορούσια επιβλήθηκε 2-1 των νεοφώτιστων.

Η επιστροφή στη δράση συνδυάστηκε και με επιστροφή στις νίκες για την Ντόρτμουντ, που λύγισε με 2-1 τη Σεντ Πάουλι εντός έδρας, στο ματς που άνοιξε την 7η αγωνιστική της Bundesliga.

Οι νεοφώτιστοι είχαν ακυρωθέν γκολ στο πρώτο ημίχρονο, με τον Μπενσεμπαϊνί να ανοίγει εντέλει το σκορ για τους Βεστφαλούς στο 43’.

Ένα τρομερό σουτ του Σμιθ στο 78’ πάγωσε τη Βεστφαλία, ωστόσο μόλις πέντε λεπτά αργότερα ο Γκιρασί αποκατέστησε την τάξη, με την ομάδα του Νούρι Σαχίν να πιάνει έτσι την Άιντραχτ Φρανκφούρτης στην τρίτη θέση της βαθμολογίας.

Βασικός για τους ηττημένους αγωνίστηκε ο Μανώλης Σάλιακας, που αντικαταστάθηκε στο 82ο λεπτό.