Βέλγιο

Σόκαρε την Άντερλεχτ η Μπέρσχοτ με την πρώτη της νίκη στη σεζόν

Η Μπέρσχοτ κατάφερε να φέρει την αναμέτρηση με την Άντερλεχτ στα μέτρα της και με εξαιρετικό ποδόσφαιρο πήρε την πρώτη της νίκη στο πρωτάθλημα επικρατώντας με 2-1.

Σε εφιάλτη μετατράπηκε η αναμέτρηση της Άντερλεχτ στην έδρα της Μπέρσχοτ για την 11η αγωνιστική, με τους γηπεδούχους να πετυχαίνουν την πρώτη τους νίκη την οποία και την πανηγύρισαν έξαλα με σκορ 2-1 (18/10).

Βέβαια ακόμη και με αυτό το τρίποντο η Μπέρσχοτ και πάλι δεν ξεκόλλησε από τον πάτο της βαθμολογίας στον οποίο και βρίσκεται, έχει όμως πλέον την ψυχολογία για να κυνηγήσει την σωτηρία της στην κατηγορία.

Ο Αλ Σαχάφι έβαλε τους γηπεδούχους μπροστά στο σκορ στο 30ο λεπτό σκοράροντας το 1-0 δημιουργώντας μία μικρή έκρηξη στις κερκίδες του γηπέδου.

Η απάντηση της Άντερλεχτ ήρθε στο 50ο λεπτό όταν και ο Ντόλμπεργκ έστησε την μπάλα στα 11 βήματα και χωρίς να δίστασε εκτέλεσε ιδανικά τον αντίπαλο κίπερ ισοφαρίζοντας σε 1-1.

Η Μπέρσχοτ και ο Αλ Σαχάφι όμως δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη. Ο 20χρονος επιθετικός έγινε ο απόλυτος ήρωας της αναμέτρησης όταν και στο 70’ έδωσε και πάλι το προβάδισμα στην ομάδα του διαμορφώνοντας και το τελικό 2-1.