Γαλλία

Άναψε κόκκινο στη Μονακό η Λιλ και... έρχεται η Παρί!

Η Μονακό ήταν καλύτερη ακόμα και όταν έμεινε με παίκτη λιγότερο, αλλά κόλλησε στο 0-0 με την Λιλ και δίνει την ευκαιρία στην Παρί Σεν Ζερμέν να την πιάσει στην κορυφή εφόσον νικήσει το Στρασβούργο.

Μπορεί η Μονακό να ήταν καλύτερη, αλλά η αστοχία της της στέρησε το τρίποντο. Οι Μονεγάσκοι ήρθαν 0-0 με τη Λιλ και δίνουν την ευκαιρία στην Παρί να την πιάσει στην κορυφή αν επικρατήσει του Στρασβούργου.

Αρκετά ισορροπημένο ήταν το παιχνίδι στα πρώτα λεπτά, με τη Μονακό να είναι εκείνη που είχε τη μοναδική καλή στιγμή στο 36ο λεπτό. Ο Τέζε έκανε ένα πολύ ωραίο δυνατό σουτ, αλλά η μπάλα πήγε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι. Στη συνέχεια, η Λιλ κυκλοφορούσε την μπάλα, αλλά δεν κατάφερε να απειλήσει ιδιαίτερα και έτσι οι δυο ομάδες πήγαν ισόπαλες στα αποδυτήρια (0-0).

Η Μονακό ήταν εκείνη που είχε τον έλεγχο στα πρώτα λεπτά του δευτέρου μέρους, με το έργο των γηπεδούχων να γίνεται δύσκολο, αφού στο 61’ έμειναν με 10 παίκτες μετά την αποβολή του Τέζε. Ωστόσο, οι φιλοξενούμενοι δεν κατάφεραν να εκμεταλλευτούν το αριθμητικό πλεονέκτημα και δεν μπορούσαν να απειλήσουν ιδιαίτερα.

Οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι ακόμη και με παίκτη λιγότερο, ωστόσο τίποτα δεν άλλαξε μέχρι το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή (0-0).