Πορτογαλία

Αντίπαλοι Ολυμπιακού: Λύγισε την Μπράγκα η Πόρτο και συνέχισε το… κυνήγι

Η Πόρτο λύγισε την Μπράγκα, επικρατώντας 2-1 με γκολ του Πεπέ, σημειώνοντας 4η σερί νίκη στο πρωτάθλημα και παρέμεινε στο κατόπι της Σπόρτινγκ.

Δυσκολεύτηκε, αλλά γονάτισε την Μπράγκα η Πόρτο.

Οι δύο αντίπαλοι του Ολυμπιακού στους ομίλους του Europa League αναμετρήθηκαν στο «Ντραγκάο» στο πλαίσιο της 8ης αγωνιστικής του πορτογαλικού πρωταθλήματος, με τους «δράκους» να πανηγυρίζουν τη νίκη και να παραμένουν στο -3 από την πρωτοπόρο Σπόρτινγκ.

Η Πόρτο μπορεί να μην απείλησε ιδιαίτερα στο πρώτο μέρος, το οποίο κύλησε πιο κοντά στα «θέλω» των φιλοξενούμενων, αλλά προηγήθηκε στις καθυστερήσεις. Ο Γκαλένο άνοιξε το σκορ με εκτέλεση πέναλτι και άλλαξε τις ισορροπίες στον αγώνα.

Ωστόσο, η Μπράγκα, η οποία την περασμένη Πέμπτη ηττήθηκε με 3-0 από τον Ολυμπιακό στο «Γ. Καραϊσκάκης», ισοφάρισε στο 54’ με τρομερό σουτ του Φερνάντες. Η χαρά της ομάδας του Καρβαλιάλ δεν κράτησε πολύ. Ο Πεπέ με συρτό σουτ έστειλε την μπάλα στη γωνία της εστίας του Ματέους.

Η αναμέτρηση της Μπενφίκα με τη Νασιονάλ διεκόπη στο 8ο λεπτό λόγω έντονης ομίχλης.