Oλλανδία

Πέρασε και από το Βίλεμ η... άχαστη Αϊντχόφεν, «μπλόκο» στο Ναϊμέγκεν για τη Φέγενορντ

Το 7/7 έκανε στην Eredivisie η Αϊντχόφεν η οποία πέρασε με άνεση από το Βίλεμ (0-2), την στιγμή που η Φέγενορντ άφηνε δυο πολύτιμους βαθμούς στην έδρα της Ναϊμέγκεν (1-1).

Ασταμάτητη Αϊντχόφεν, έκανε το 7/7 και εδραιώθηκε στην κορυφή! Η πρωταθλήτρια δεν δυσκολεύτηκε στην έδρα της Βίλεμ και με απόλυτο πρωταγωνιστή τον Ρικάρντο Πέπι, επικράτησε 2-0! Τρομερή συγκομιδή για το σύνολο του Πέτερ Μπος, αφού έχει σκοράρει 25 φορές σε επτά ματς, ενώ έχει δεχθεί μόλις τέσσερα.

Μπορεί στο πρώτο ημίχρονο η PSV να δυσκολεύτηκε, ωστόσο στο δεύτερο μέρος ο Πέπι έβαλε μπροστά την ομάδα του μετά από 49 λεπτά αγώνα. Ο Αμερικανός φορ με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα στο 64' κλείδωσε το τρίποντο.

Την ίδια στιγμή στο «Γκοφέρσταντιον» η Φέγενορντ άφησε δυο ακόμη βαθμούς στο φετινό πρωτάθλημα. Η ομάδα του Ρότερνταμ, ήταν κατώτερη των περιστάσεων και βρέθηκε στο 34' πίσω στο σκορ από τη Ναϊμέγκεν με το γκολ του Χάνσεν.

Η εικόνα της Φέγενορντ, ήταν κάκιστη και στο δεύτερο μέρος και αν δεν υπήρχε ο Λοτομπά να ισοφαρίσει στο 88' το ματς θα έπαιρνε εφιαλτικές διαστάσεις.