NBA

ΝΒΑ: Οι Τζαζ... χόρεψαν τα «ελάφια»

Οι Τζαζ υποχρέωσαν τους Μπακς σε μια ήττα 129-115 με τον Γιάννη να έχει καλή εμφάνιση στο δεύτερο μέρος του αγώνα αλλά να μην είναι αρκετό.

Ούτε οι Μπακς κατάφεραν να σταματήσουν το επιτυχημένο σερί των Τζαζ στην κανονική περίοδο του ΝΒΑ. Με τον Γιάννη να είναι καλός μόνο στο δεύτερο ημίχρονο, τα ελάφια δεν κατάφεραν να προβάλουν μεγάλη αντίσταση στους «Μορμόνους» οι οποίοι τελικά επικράτησαν 129-115. Ο Έλληνας άσος είχε μόλις δύο πόντους στην ανάπαυλα και στη συνέχεια πέτυχε άλλους 27 για να τελειώσει τον αγώνα με 29 πόντους και 15 ριμπάουντ και 6 ασίστ.

Ο Γκομπέρ με 27 πόντους και 12 ριμπάουντ, ο Ίνγκλές με 27 και ο Μίτσελ με 26 ήταν οι κορυφαίοι για την ομάδα της Γιούτα που πανηγύρισε την 21η νίκη τους στην εφετινή σεζόν.

Σε άλλο ματς της βραδιάς οι Λέικερς επικράτησαν 115-105 των Γκρίζλις με τον Ντέιβις να έχει 35 πόντους και να είναι ο καλύτερος του αγώνα, και τον Λεμπρόν να ακολουθεί με 28 πόντους. Από τους ηττημένους ο Αλέν είχε 23 πόντους ενώ από 22 σημείωσαν οι Μόραντ και Βαλανσιούνας.

Εύκολα πέρασαν από την Ατλάντα οι Σπερς. Επικράτησαν 125-114 με τον ΝτεΡόζαν να έχει 23 πόντους και τον Γιανγκ, από την άλλη πλευρά με 25 πόντους.