Βόλεϊ

«Στοπ» στον Ολυμπιακό

Στα Βριλήσσια γνώρισε την πρώτη ήττα του ο Ολυμπιακός, που έχασε το αήττητο και την πρωτιά στην Α1 βόλεϊ γυναικών μετά το ντέρμπι κορυφής της δέκατης αγωνιστικής της κατηγορίας.

Τα Βριλήσσια «έσπασαν» το αήττητο του Ολυμπιακού και τον έριξαν απ’ την κορυφή της Α1 βόλεϊ γυναικών, μετά το ντέρμπι κορυφής της δέκατης αγωνιστικής.

Οι «ερυθρόλευκες» ηττήθηκαν με 3-2 στο εκτός έδρας ντέρμπι και συνεχίζουν στην δεύτερη θέση, πίσω απ' την ΑΕΚ και ένα βαθμό πάνω απ’ τον σημερινό τους αντίπαλο.

Το ματς ξεκίνησε με ξεκάθαρο χαρακτήρα ντέρμπι. Οι δυο ομάδες πήγαιναν πόντο πόντο, μέχρι τα μέσα περίπου, όπου ο Ολυμπιακός ανέκτησε ελαφρά υπεροχή, την οποία όμως όχι μόνο ανέτρεψαν τα Βριλήσσια, αλλά ήταν αυτά που έκαναν τελικά το 1-0.

Ο Ολυμπιακός αντέδρασε άμεσα, κατακτώντας εύκολα τα δύο επόμενα σετ με 15-25 και 19-25, όμως με εξαιρετική εμφάνιση στο τρίτο σετ οι γηπεδούχες έστειλαν το ματς στο τάι μπρεικ.

Εκεί τα Βριλήσσια διατήρησαν ελαφρύ προβάδισμα απ’ την αρχή και πανηγύρισαν τελικά τη νίκη που τα διατηρεί στην διεκδίκηση της κορυφής.

Τα σετ: 25-23, 15-25, 19-25, 25-22, 15-12.

Βριλήσσια (Ρουμελιώτης): Γκλιγκόροβιτς 5 (4/6 επ., 1 μπλοκ), Ριμπέιρο 11 (10/25 επ., 1 μπλοκ, 47% υπ. – 30% άριστες), Τουριάφ 28 (23/44 επ., 2 άσοι, 3 μπλοκ), Χατζηνικολάου 7 (5/12 επ., 2 μπλοκ), Οικονομίδου 10 (8/18 επ., 2 μπλοκ), Χαντάβα 20 (17/60 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ, 29% υπ. – 17% άριστες), Σκόνδρα –λ (70% υπ. – 52% άριστες) / Καραγκούνη, Γιοβάνη, Λεωνίδου.

Ολυμπιακός (Νικολάκης): Γιώτα 9 (4/11 επ., 2 άσοι, 3 μπλοκ), Κωνσταντίνου 11 (10/27 επ., 1 άσο, 35% υπ. – 27% άριστες), Κις 27 (24/52 επ., 1 άσο, 2 μπλοκ), Μονζόνι 13 (9/18 επ., 2 άσοι, 2 μπλοκ), Χριστοδούλου 7 (5/9 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Τένεβα 14 (10/34 επ., 4 μπλοκ, 70% υπ. – 48% άριστες), Κονόμι – λ (75% υπ. – 46% άριστες) / Κοσμά 2 (2 άσοι), Τέζα

Διπλό… πεντάδας

Στην πέμπτη θέση της βαθμολογίας «πέταξαν» οι «Μακεδόνες», οι οποίοι επικράτησαν με 3-1 της Σταυρούπολης στην Πολίχνη.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν στο ματς αποφασισμένοι και κατάφεραν να προηγηθούν με 25-23, ενώ η Μακεδόνες κατέκτησαν το δεύτερο σετ 25-27.

Από κει και πέρα, οι φιλοξενούμενοι είχαν το πάνω χέρι και με 20-25 και 19-25 στα δύο επόμενα σετ, πανηγύρισαν τη μεγάλη νίκη στη δέκατη αγωνιστική.

Τα σετ: 25-23, 25-27, 20-25, 19-25

ΕΟΣ (Σολκίδης): Δημητριάδου 5 (3/12 επ., 2 άσοι), Γεροβασιλείου 16 (13/34 επ., 3 άσοι, , 41% υπ. – 26% άριστες), Μπούκα 15 (14/43 επ., 1 άσο, 56% υπ. – 40% άριστες), Κοκκινίδου 4 (2/4 επ., 2 άσοι), Σταφυλλίδου 4 (3/7 επ., 1 μπλοκ), Αργυροπούλου 7 (6/22 επ., 1 μπλοκ), Ιωαννίδου –λ (71% υπ. – 58% άριστες) / Άγγου, Μητσάνη, Μαλιγκάνη, Ελευθεριάδου

Μακεδόνες (Σκουλικάρης): Δραγουμάνου 25 (17/40 επ., 5 άσοι, 3 μπλοκ, 43% υπ. – 17% άριστες), Τυφλιώρη 7 (4/7 επ., 1 άσο, 2 μπλοκ), Καετάνο 28 (23/47 επ., 3 άσοι, 2 μπλοκ, 52% υπ. – 42% άριστες), Μηλοβιάνου 13 (11/19 επ., 2 μπλοκ), Βεργίδου 2, Μεταξά 9 (3/11 επ., 1 άσο, 5 μπλοκ), Αναγνώστου –λ (55% υπ. – 35% άριστες)