Ιταλία

Λύγισε τη Βενέτσια και επέστρεψε στα τρίποντα η Βερόνα

Χάρη σε αυτογκόλ του Γιόρονεν λίγο πριν το φινάλε, η Βερόνα επικράτησε 2-1 της Βενέτσια και επέστρεψε στις νίκες μετά από τρεις κολλητές ήττες στη Serie A.

Επέστρεψε στις νίκες μετά από τρεις σερί ήττες η Βερόνα! Χάρη στο αυτογκόλ του Γιόρονεν στο φινάλε του αγώνα, οι «τζαλομπλού» επικράτησαν με 2-1 της Βενέτσια, για την 7η αγωνιστική του ιταλικού πρωταθλήματος.

Καλύτερα μπήκαν οι φιλοξενούμενοι στο παιχνίδι, με τον Οριστάνιο μόλις στο 3’ να ανοίγει το σκορ. Ωστόσο, οι γηπεδούχοι είχαν άμεσα αντίδραση και στο έκαναν το 1-1 με τον Τένγκστεντ. Η Βερόνα στη συνέχεια είχε τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα και κυκλοφορούσε ωραία την μπάλα, με τη Βενέτσια να μην μπορεί να κάνει και πολλά.

Με τον ίδιο ρυθμό κύλησε και το δεύτερο ημίχρονο, με τους γηπεδούχους να φτιάχνουν τη μια φάση μετά την άλλη και τους φιλοξενούμενους να παίζουν κυρίως στις αντεπιθέσεις. Τελικά η Βερόνα έγραψε το 2-1 στο 81ο λεπτό. Συγκεκριμένα, μετά από προσπάθεια του Κάστανου, ο Γιόρονεν σκόραρε άθελά του στην εστία της ομάδας του για να χαρίσει τη νίκη στους «τζαλομπλού».

Κάπως έτσι, η Βερόνα επέστρεψε στα θετικά αποτελέσματα και ανέβηκε στην 10η θέση, ενώ από την άλλη η Βενέτσια παρέμεινε στην επικίνδυνη ζώνη με 4 βαθμούς.