Βόλεϊ

«Αέρας» ο Ολυμπιακός

Μόνο στο πρώτο σετ δυσκολεύτηκε ο Ολυμπιακός κόντρα στον Παμβοχαϊκό, επικρατώντας 3-0 σετ των Κορίνθιων στου Ρέντη στον πρώτο μεταξύ τους ημιτελικό των πλέι οφ της Volley League και προηγείται 1-0.

Ο Ολυμπιακός νίκησε άνετα 3-0 σετ τον Παμβοχαϊκό στου Ρέντη στον πρώτο μεταξύ τους ημιτελικό των πλέι οφ της Volley League και έκανε το 1-0 στη σειρά, θέλοντας άλλες δύο νίκες για να προκριθεί στους τελικούς του πρωταθλήματος, με τις δύο ομάδες να δίνουν ραντεβού στο Βραχάτι τη Μεγάλη Πέμπτη στις 17:00.

Οι παίκτες του Σλόμπονταν Μπόσκαν δυσκολεύτηκαν στο πρώτο σετ, όμως στα επόμενα δύο σετ επέβαλαν το ρυθμό τους και έχοντας περισσότερες επιθετικές λύσεις, πήραν το προβάδισμα.

Οι «ερυθρόλευκοι», αγγίζοντας το 61% αποτελεσματικότητα στην επίθεση και κάνοντας ελάχιστα λάθη, ειδικά μέχρι το δεύτερο τεχνικό τάιμ όλων των σετ, "οικοδομούσαν" μεγάλη διαφορά στο σκορ. Ο Παμβοχαϊκός υστέρησε επιθετικά, το σερβίς του δεν δημιούργησε "ρήγματα" στην υποδοχή των γηπεδούχων και, όταν παρουσιάστηκε ευκαιρία για να κάνει "ανατροπή" στο πρώτο σετ, δεν την αξιοποίησε.

Διακύμανση:
1ο σετ: 8-4, 16-11, 21-17, 25-23
2ο σετ: 8-4, 16-11, 21-16, 25-20
3ο σετ: 8-3, 16-10, 21-14, 25-18

* Οι πόντοι του Ολυμπιακού προήλθαν από 3 άσσους, 42 επιθέσεις 5 μπλοκ και 25 λάθη αντιπάλων. Οι πόντοι του Παμβοχαϊκού προήλθαν από 3 άσσους, 38 επιθέσεις, 4 μπλοκ και 18 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 25-23, 25-20, 25-18

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπόσκαν): Σουλτανόπουλος 7 (4/5 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ), Στιβαχτής (0/2 επ), Κοκκινάκης 4 (3/10 επ, 1 άσσος, 75% υπ - 75% άριστες), Κόστα 9 (7/8 επ, 2 μπλοκ), Αγκάμεζ 18 (16/24 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Τσούπκοβιτς 13 (13/21 επ, 41% υπ 29% άριστες), Στεφάνου (λ, 71% υπ - 67% άριστες)

ΠΑΜΒΟΧΑΪΚΟΣ (Δεληκώστας): Σμιθ, Γκράχαμ 7 (5/6 επ, 1 άσσος, 1 μπλκ), Πέτι 15 (12/18 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ, 47% υπ - 35% άριστες), Πελεκούδας 8 (7/9 επ, 1 μπλοκ), Τζελάτι 6 (5/23 επ, 1 άσσος), Μπατατζίμ 9 (9/19 επ, 59% υπ - 27% άριστες) / Παπαδημητρίου (λ, 70% υπ -52% άριστες), Ιωαννίδης, Σκαρλατίδης

O Σλόμπονταν Μπόσκαν είπε πως: «Ήταν η πρώτη νίκη, νικήσαμε 3-0 σετ. Είμαι πολύ ικανοποιημένος με τον τρόπο που αγωνιστήκαμε σήμερα και από τη συνολική εμφάνιση όλης της ομάδας. Θέλω να υπογραμμίσω την απόδοση του Λίμπερμαν Αγκάμεζ, είχε ένα υπέροχο αγώνα, ήταν ασταμάτητος στην επίθεση. Ήταν το πρώτο παιχνίδι και κάθε αγώνας κόντρα στον Παμβοχαϊκό είναι δύσκολος.

Αποφύγαμε τα πολλά λάθη και πρέπει πάντα να παίζουμε πολύ καλά απέναντί τους για να τους νικάμε. Τώρα,η σκέψη μας είναι στον επόμενο αγώνα την Πέμπτη».

Ο Κώστας Στιβαχτής δήλωσε πως: «Σήμερα έγινε το πρώτο βήμα. Νομίζω ότι ήμασταν αρκετά καλοί σήμερα και δείξαμε από την αρχή ότι είμαστε σοβαροί. Θέλαμε πολύ να νικήσουμε και αυτό κάναμε. Παίξαμε καλά και κατά διαστήματα πάρα πολύ καλά και δείξαμε ότι θέλουμε να πάρουμε τη νίκη.

Στο δεύτερο παιχνίδι,θα πρέπει να παρουσιαστούμε ξανά σοβαροί, να κάνουμε το 2-0, γιατί το σκεπτικό μας είναι να περάσουμε στον τελικό και, στη συνέχεια, να πάρουμε το τρόπαιο. Πρέπει να παραμείνουμε συγκεντρωμένοι για να φτάσουμε όσο το δυνατόν γρηγορότερα και με καλές εμφανίσεις που θα μας δώσουν αυτοπεποίθηση, στο στόχο μας».

Ο Κώστας Δηληκώστας δήλωσε πως: «Είχαμε την ευκαιρία μας για να κάνουμε "ανατροπή" στο πρώτο σετ, αλλά δεν την αξιοποιήσαμε. Με τέτοια απόδοση, ο Ολυμπιακός δεν χάνει και μέχρι αύριο να παίζαμε. Ο Αγκάμεζ ήταν εξαιρετικός και γενικά ο Ολυμπιακός ήταν καλύτερος επιθετικά. Εμείς δεν πήγαμε καλά επιθετικά. Περιμένω περισσότερα στην επίθεση. Έχουμε δύο ημέρες για να δούμε τα λάθη μας και να επιστρέψουμε εδώ για κάτι καλύτερο».

Ο Παναγιώτης Πελεκούδας δήλωσε πως: «Ο Ολυμπιακός έπαιξε καλύτερα και νίκησε δίκαια. Δεν τον πιέσαμε όσο θα έπρεπε. Για να νικήσεις αυτόν τον Ολυμπιακό, χρειάζεται να κάνουμε περισσότερα πράγματα. Στην αρχή όλων των σετ, ο Ολυμπιακός είχε τις διαφορές και μετά ήταν δύσκολο να "γυρίσουμε" τον αγώνα. Ευχαριστούμε τον κόσμο που ήρθε με πούλμαν από το Βραχάτι για να μας υποστηρίξει. Θέλουμε να κάνουμε κάτι καλύτερο στο δεύτερο αγώνα».