Βόλεϊ

«Αυτοκτόνησε» και τώρα τρέχει η ΑΕΚ

Αν και προηγήθηκε 2-0 σετ, η ΑΕΚ έχασε 2-3 σετ από τη Βολουντάρι στο Καματερό στον πρώτο μεταξύ τους αγώνα για τους «64» του Challenge Cup βόλεϊ γυναικών και τώρα θα έχει δύσκολο έργο στη Ρουμανία.

«Αυτοκτονία» για ΑΕΚ. Η ομάδα βόλεϊ γυναικών της Ένωσης έχασε 2-3 σετ από τη ρουμανική Βολουντάρι στο κλειστό του Καματερού, ενώ είχε προηγηθεί 2-0 σετ, στον πρώτο μεταξύ τους αγώνα για τους «64» του Challenge Cup και πλέον θα πάει στη ρεβάνς της Ρουμανίας την επόμενη εβδομάδα με στόχο νίκη με το ίδιο σκορ τουλάχιστον για να ελπίζει στην πρόκριση ή στην καλύτερη περίπτωση νίκη σκορ με 3-0 ή 3-1 σετ.

Οι "κιτρινόμαυρες" είχαν να αντιμετωπίσουν τις απουσίες των Μπλάνκο, Πάσκοβα, οι οποίες την τελευταία στιγμή έχασαν το δικαίωμα συμμετοχής.

Στα δύο πρώτα σετ, αν και κρίθηκαν με τη μίνιμουμ διαφορά, η ΑΕΚ είχε τον έλεγχο. Με πίεση στο σερβίς και σωστές επιλογές στην επίθεση, οι αθλήτριες του Γιουνούς Οτσάλ πήραν το σαφές προβάδισμα.

Η Βολουντάρι, όμως, αντέδρασε στη συνέχεια, πίεσε από τα εννέα μέτρα και εκμεταλλεύτηκε τα λάθη της ΑΕΚ. Με πρωταγωνίστριες στην επίθεση της Κασάνοβα, Ζιβογίνοβιτς, Τοντόροβα και τη Ραντόσοβα, ήρθε η ανατροπή για τις Ρουμάνες.