Ευρώπη

Πλήρωσε τα σπασμένα της Παρτίζαν η Κρκα

Η Παρτίζαν έψαχνε μία νίκη ψυχολογίας μετά την οδυνηρή ήττα από τη Βίρτους Μπολόνια, και διέλυσε με σκορ 96-63 την Κρκα για την Αδριατική λίγκα, παραμένοντας αήττητη.

Έβγαλε την αντίδραση που έψαχνε η Παρτίζαν! Η ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς προερχόταν από εκτός προγράμματος ήττα από τη Βίρτους Μπολόνια για την Ευρωλίγκα, και ξέσπασε στην Κρκα, διαλύοντάς τη με σκορ 96-63 και παραμένοντας αήττητη (6-0) στην Αδριατική λίγκα.

Μετά από ένα ανταγωνιστικό πρώτο δεκάλεπτο (18-16), οι «ασπρόμαυροι» απέκτησαν τα ηνία του αγώνα στη δεύτερη περίοδο τρέχοντας ένα επιμέρους σκορ 23-12. Από εκεί και πέρα, οι φιλοξενούμενοι δεν είχαν καμία αντίδραση και η διαφορά απλώς ανέβαινε μέχρι το φινάλε.

Πρώτος σκόρερ των νικητών με 16 πόντους και 9 ριμπάουντ ήταν ο Μάριο Νάκιτς. 16 πόντους μέτρησε ο Ντουέιν Γουάσινγκτον και 14 πόντους με 9 ριμπάουντ ο Αλεξέι Ποκουσέφσκι. Βοήθησε με 10 πόντους ο Μπάλσα Κοπρίβιτσα.

Η Παρτίζαν στρέφεται τώρα στη «διαβολοβδομάδα» της Euroleague, έχοντας μπροστά της δύο δύσκολα παιχνίδια με Μονακό στο Βελιγράδι (30/10) και Φενέρμπαχτσε στην Πόλη (01/11).

Tα δεκάλεπτα: 18-16, 41-28, 70-48, 96-63.