Βόλεϊ

Τρίποντο για φάιναλ φορ!

Η Εθνική βόλεϊ Ανδρών νίκησε 3-1 την Κινεζική Ταϊπέι στην Κοζάνη και έκανε μεγάλο βήμα για την πρόκριση στα τελικά του Παγκοσμίου Λιγκ- Τρομερός Φράγκος με 20 πόντους και 86% στην επίθεση!

Αποστολή στην Κοζάνη
Κωνσταντίνος Χατζηδημητρίου

Στην κορυφή της γενικής κατάταξης του 3ου γκρουπ του Παγκοσμίου Λιγκ με 9 πόντους (μαζί με την Σλοβενία) φιγουράρει η Ελλάδα μετά την νίκη της με 3-1 σετ (22-25, 25-18, 25-21, 25-22) επί της Κινεζικής Ταϊπέι μπροστά σε 2.500 θεατές στο κλειστό Λευκόβρυσης Κοζάνης.

Η ελληνική ομάδα μετά το τρίτο συνεχόμενο τρίποντο της στην διοργάνωση είναι κοντά σε μία σπουδαία πρόκριση στο φάιναλ φορ, την οποία θα πάρουν οι τρεις πρώτες ομάδες της γενικής βαθμολογίας.

Η Εθνική βρέθηκε να χάνει 1-0 σετ, αλλά έδειξε ψυχραιμία κάνοντας την ανατροπή, ενώ ο Σωτήρης Δρίκος έκανε πολύ καλό κοουτσάρισμα, ανακατεύοντας την… τράπουλα με την είσοδο Στοιβαχτή, Σμαραγδή, Κουμεντάκη, Τερζή στην διάρκεια του ματς.

Πρώτος σκόρερ για την Εθνική ήταν ο Ανδρέας Φράγκος με 20 πόντουςμε τρομερό ποσοστό (86%) στην επίθεση, πολύ καλός ήταν για δεύτερο συνεχόμενο ματς ο Τζούριτς (15 πόντοι, 50%), ενώ σημαντική ήταν η βοήθεια και του Πρωτοψάλτη (10 πόντοι) με εξαιρετική υποδοχή (72%).

Η Εθνική την ερχόμενη εβδομάδα θα υποδεχθεί στο Αλεξάνδρειο της Θεσσαλονίκης, το Πουέρτο Ρίκο (24/6- 21:00), το Κατάρ (25/6- 21:00) και τη Σλοβενία (26/6-21:00) και με δύο τρίποντα θα σφραγίσει την πρόκριση!

inner

Σε σχέση με τα προηγούμενα δύο ματς απέναντι σε Καζακστάν και Πουέρτο Ρίκο ο Ομοσπονδιακός τεχνικός Σωτήρης Δρίκος άλλαξε το δίδυμο των ακραίων με τον Πρωτοψάλτη να παίρνει τη θέση του Κουμεντάκη στο βασικό σχήμα στο πλευρό του Φράγκου, ενώ για δεύτερο συνεχόμενο αγώνα ο Τζούριτς ξεκίνησε βασικός.

Στο 1ο σετ η ελληνική ομάδα ήταν… υπνωτισμένη, είχε κακό ποσοστό στην επίθεση (μόλις 8/22 με 36%), ενώ έχασε και πολλά σερβίς (8 στο σύνολο). Η Κινεζική Ταϊπέι το εκμεταλλεύτηκε και μετέτρεψε το 11-8 σε 11-14 με σερί 6-0, ενώ λίγο αργότερα έφτασε στο +4 (13-17, 15-19). Η Ελλάδα πλησίασε 15-17 και 20-22 με άσσο του Πρωτοψάλτη και τον Στοιβαχτή να αντικαθιστά τον Τερζή, αλλά τελικά έχασε το πρώτο σετ στην διοργάνωση με 22-25.

Στο 2ο σετ η Ελλάδα ξεκίνησε με τον Στοιβαχτή πασαδόρο, ενώ ο Δρίκος άλλαξε και κεντρικό, αφού ο Σμαραγδής μπήκε στο ματς αντί του Ανδρεάδη. Με αυτό το σχήμα η Εθνική ήταν πιο λειτουργική, ενώ βελτίωσε και αισθητά τα ποσοστά της στην επίθεση (57%, δηλαδή άνοδος 20% σε σχέση με το πρώτο σετ) με κορυφαίο και πρώτο σκόρερ τον Φράγκο. Πήρε προβάδισμα 6-3 και παρά την ισοφάριση σε 7-7, συνήλθε γρήγορα και «καθάρισε» το σετ, φτάνοντας στο 12-8 με τον Τζούριτς, 16-11 στο δεύτερο τεχνικό ταιμ άουτ και 21-14 με εντυπωσιακό πόντο του Πετρέα μετά από φάση διαρκείας. Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα απόλυτα δίκαια έφτασε στο 25-18 για το 1-1.

Στο 3ο σετ η ελληνική ομάδα ξεκίνησε καλά (2-0, 3-1), αλλά στην πορεία υπέπεσε σε λάθη με αποτέλεσμα η Κινεζική Ταϊπέι να περάσει μπροστά (9-11) και να κρατήσει το προβάδισμα μέχρι το 17-18. Σε εκείνο το σημείο το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα έκανε την αντεπίθεση του και με σερί 3-0, προηγήθηκε 20-18. Τζούριτς και Πρωτοψάλτης με δύσκολους και αριστοτεχνικούς πόντους κράτησαν διαφορά ασφαλείας για την Ελλάδα, η οποία πήρε τελείωσε το σετ με 25-21, έπειτα από άσο του Κουμεντάκη για το 2-1.

Στο 4ο σετ η Εθνική μας άλλαξε διαγώνιο (όπως και στο 3ο σετ του αγώνα με το Πουέρτο Ρίκο) αφού την θέση του Τζούριτς πήρε ο Ασπιώτης. Ο αρχηγός της Εθνικής δεν μπορεί ακόμα να βγάλει ολόκληρο παιχνίδι και ο Σωτήρης Δρίκος επέλεξε να φρεσκάρει την επιθετική του γραμμή. Με κεκτημένη ταχύτητα από το τέλος του 3ου σετ η Ελλάδα ξεκίνησε προηγούμενη με 7-2 με άσο Ασπιώτη και μπλοκ Πετρέα. Σταδιακά η Κινεζική Ταϊπέι… ψαλίδισε την διαφορά και έφτασε στον πόντο (11-10). Στο 14-12 υπέρ της Ελλάδας ο Κουμεντάκης πήρε τη θέση του Πρωτοψάλτη, αλλά δεν άλλαξε κάτι προς το θετικό, αφού λίγο αργότερα οι αντίπαλοι ισοφάρισαν (16-16). Μάλιστα σε κρίσιμο σημείο του σετ πήραν και προβάδισμα (19-20, 20-21). Η Εθνική ισοφάρισε 21-21 και αμέσως ο Δρίκος έριξε στο ματς τον Τερζή αντί του Στοιβαχτή. Ο έμπειρος πασαδόρος με εντυπωσιακή επίθεση έκανε το 22-21, ο Κουμεντάκης με επίθεση έδωσε προβάδισμα δύο πόντων (23-21), η Κινεζική Ταϊπέι μείωσε 23-22, η οποία έχασε το σερβίς (24-22) για να έρθει το μπλοκ του Κουμεντάκη να σφραγίσει την νίκη 3-1 και το τρίποντο για την Εθνική μας.

Δηλώσεις στο sport-fm.gr
Θάνος Τερζής (πασαδόρος Εθνικής): «Αυτό που θέλαμε, τις τρεις νίκες στο πρώτο Σαββατοκύριακο το πετύχαμε. Σε ένα Παγκόσμιο Λιγκ οι ομάδες παρουσιάζονται διαφορετικές από αγώνα σε αγώνα. Το διαπιστώσαμε αυτό και σήμερα. Οι αντίπαλοι μας αιφνιδίασαν, έβγαλαν πολλές άμυνες, αλλά αντιδράσαμε και δείξαμε την ποιότητα που έχουμε σαν παίκτες. Φάνηκε η διαφορά δυναμικότητας και πήραμε την νίκη. Σίγουρα το σύστημα με το οποίο διεξάγεται η διοργάνωση είναι ιδιαίτερο. Το κάθε σετ μετράει. Πολλά θα εξαρτηθούν από τα αποτελέσματα και των άλλων ομάδων, αλλά πρώτα κοιτάμε την δική μας ομάδα».

Δημήτρης Γκαράς (λίμπερο Εθνικής): «Τελειώσαμε με επιτυχία το πρώτο τριήμερο των αγώνων του Παγκοσμίου Λιγκ. Είμαστε στην ευχάριστη θέση, να βρισκόμαστε στην κορυφή της βαθμολογίας και αυτό είναι πολύ θετικό για την συνέχεια. Ευχαριστούμε πολύ τον κόσμο της Κοζάνης για την φοβερή ατμόσφαιρα, καθώς και τον Δήμο για την στήριξη και την υπέροχη διοργάνωση. Στόχος μας είναι να πάμε αήττητοι μέχρι το ματς με την Σλοβενία για να είμαστε σίγουροι για την πρόκριση. Από κει και πέρα προσκαλούμε όλο τον κόσμο στα παιχνίδια στη Θεσσαλονίκη. Ξέρουμε πόσο αγαπάνε το βόλεϊ και περιμένουμε να βρεθούν στο πλευρό μας».

Διαιτητές: Όβουκα (Βοσνία), Βολφ (Ελβετία)