Βόλεϊ

«Δύο στα δύο» για Εθνική βόλεϊ γυναικών

Μια εντυπωσιακή Εθνική βόλεϊ γυναικών νίκησε 3-1 σετ την Ουγγαρία στη Βουδαπέστη και πήρε τη δεύτερη νίκη στον τρίτο όμιλο του European League, μετά την επιτυχία της Παρασκευής κόντρα στη Ρουμανία.

Η Εθνική βόλεϊ γυναικών νίκησε με 3-1 σετ την Ουγγαρία στη Βουδαπέστη για τον τρίτο όμιλο του European League και με «2 στα 2» πήρε σαφές προβάδισμα για την πρόκριση στην επόμενη φάση της διοργάνωσης.

Η Ελένη Κιόση ήταν η πολυτιμότερη του αντιπροσωπευτικού συγκροτήματος.

Στο πρώτο σετ, το καλό μπλοκ των Βασιλαντωνάκη, Γιώτα και το σερβίς διατήρησε σταθερά το προβάδισμα για τις Ελληνίδες. Στο δεύτερο σετ, τα σερβίς της Παπαφωτίου, το μπλοκ της Βασιλαντωνάκη και οι σωστές επιλογές στην επίθεση, έφεραν το 2-0.

Στο τρίτο σετ, οι Ουγγαρέζες εκμεταλλεύτηκαν την κακή ελληνική υποδοχή και το καλό τους μπλοκ. Στο τέταρτο σετ, η φοβερή άμυνα στην αρχή έδωσε το προβάδισμα και τη νίκη στην ομάδα του Γιάννη Καλμαζίδη.

Τα σετ: 27-25, 25-15, 12-25, 25-15

Ελλάδα (Καλμαζίδης): Βασιλαντωνάκη 21 (18/41 επ., 1 άσο, 2 μπλοκ, 56% υπ. – 28% άριστες), Παπαφωτίου 2 (2 άσοι), Κιόση 16 (15/34 επ., 1 άσο), Λαμπρούση 5 (3/8 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Γιώτα 6 (3/8 επ., 3 μπλοκ), Γενιτσαρίδη 16 (11/22 επ., 4 άσοι, 1 μπλοκ, 33% υπ. – 14% άριστες), Αρτακιανού –λ (56% υπ. – 22% άριστες) / Στράντζαλη, Μερτέκη 1 (1/3 επ.), Χριστοδούλου 2 (1/2 επ., 1 άσο), Εμμανουηλίδου 1 (1 μπλοκ)

Ουγγαρία (Ντε Μπραντ): Σόκμαρι 12 (7/41 επ., 2 άσοι, 2 μπλοκ, 46% υπ. – 21% άριστες), Τάλας 2 (1/3 επ., 1 άσο), Σομπατέι 5 (3/9 επ., 2 μπλοκ,. 17% υπ. – 08% άριστες), Πάλαγκ 13 (13/30 επ., 36% υπ. – 14% άριστες), Σέλες 5 (2/5 επ., 1 άσο, 2 μπλοκ), Νάγκι 10 (7/13 επ., 3 μπλοκ), Μόλσανι –λ (41% υπ. – 18% άριστες) / Σπιν –λ, Μπλέιχερ 1 (1 άσο), Πίντερ 2 (1/4 επ., 1 μπλοκ)

Μετά τη λήξη της αναμέτρησης, ο ομοσπονδιακός τεχνικός τόνισε πως: "Πήραμε μια μεγάλη χαρά με τη νίκη επί της Ουγγαρίας, η οποία πέρυσι κέρδισε τη διοργάνωση. Είχαν κάποιες ελλείψεις, αλλά είναι μία σκληρή ομάδα, που δεν τη νικάς εύκολα. Στο πρώτο σετ στο τέλος, αν και ο αντίπαλος το πήγε στο σετ ball, ήμασταν σκληροί και το πήραμε.

Το δεύτερο σετ πήγε πολύ καλά και το πήραμε εύκολα, όμως στο τρίτο χάσαμε την αυτοσυγκέντρωσή μας, η Ουγγαρία τα έδωσε όλα και το πήρε. Στο τέταρτο, αποδείξαμε ότι είμαστε σκληρή ομάδα και δικαιούμασταν τη νίκη".

Στον άλλο αγώνα του ομίλου, η Σλοβενία επικράτησε 3-0 σετ της Ρουμανίας, σημειώνοντας τη δεύτερη νίκη της.

Τα σετ: 21-25, 14-25, 21-25

Ρουμανία (Γκράπα): Ρογκοτζινάρου 4 (4/15 επ., 35% υπ. – 14% άριστες), Μπαξίς 6 (5/25 επ., 1 μπλοκ), Τατάρου, Καζάκου 7 (6/13 επ., 1 μπλοκ, 48% υπ. – 19% άριστες), Τσανέα 4 (3/4 επ., 1 μπλοκ), Φάλες 7 (5/9 επ., 2 μπλοκ), Άλμπου –λ (73% υπ. – 55% άριστες) / Μπάτσιου 4 (3/9 επ., 1 άσο), Κιρίλοφ, Μπερντίλα 6 (6/18 επ., 64% υπ. – 09% άριστες), Μπαντέα 2 (1/4 επ., 1 μπλοκ)

Σλοβενία (Νάιντιτς): Μπόζιτς, Ρέτσεκ 5 (3/11 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Τσβετάνοβιτς 7 (5/18 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ, 50% υπ. – 13% άριστες), Πότοκαρ 8 (7/21 επ., 1 μπλοκ, 58% υπ. – 16% άριστες), Πλάνινσετς 15 (9/15 επ., 6 μπλοκ), Γκρούντινα 12 (6/9 επ., 6 μπλοκ), Μέντβεντ –λ (75% υπ. – 63% άριστες) / Μπλάγνε, Ίγκλιτσαρ 4 (3/7 επ., 1 μπλοκ), Νάιντιτς 4 (3 άσοι, 1 μπλοκ)