ΠΑΟΚ-Άρης 0-1 (Τελικό)

Με το μεγάλο ντέρμπι της Θεσσαλονίκης ολοκληρώνεται το πρόγραμμα της 5ης αγωνιστικής της Σούπερ Λίγκας. Ο ΠΑΟΚ υποδέχεται τον Άρη στην Τούμπα. 1-0επικράτησε ο Άρης με γκολ του Χαβίτο. Αποκλείστηκε από την αποστολή των «κιτρίνων» ο Τόχα, λόγω πειθαρχικού παραπτώματος. Παρακολουθήστε live από το www.sport-fm.gr την εξέλιξη του αγώνα.

Με το μεγάλο ντέρμπι της Θεσσαλονίκης ολοκληρώνεται το πρόγραμμα της 5ης αγωνιστικής της Σούπερ Λίγκας.

Ο ΠΑΟΚ υποδέχεται τον Άρη στην Τούμπα. 1-0 επικράτησε ο Άρης με γκολ του Χαβίτο.

Αποκλείστηκε από την αποστολή των «κιτρίνων» ο Τόχα, λόγω πειθαρχικού παραπτώματος.

Πανό με τα ονόματα των αδικοχαμένων θυμάτων στο δυστύχημα των Τεμπών (4/10/1999) έχουν αναρτήσει οι φίλοι του ΠΑΟΚ.

95' Λήξη του αγώνα.

94' Αλλαγή για τον Άρη. Ο Φατί στη θέση του Τσέζαρεκ.

92' Κόκκινη στον Τσιρίλο. Ο παίκτης του ΠΑΟΚ διαμαρτύρεται στον διαιτητή τραβώντας του την μπλούζα. Δίκαιες οι διαμαρτυρίες του αμυντικού του Δικεφάλου που δέχτηκε αγκωνιά από τον Κόκε σε διεκδίκηση στον αέρα.

90' Τέσσερα τα λεπτά των καθυστερήσεων.

90' Σουτ του Ελ Ζαρ, πάνω από το δοκάρι του Σηφάκη.

84' Κίτρινη κάρτα στον Γκιάρο για ''φράγμα'' στον Ίβιτς.

77' ΓΚΟΛ για τον Άρη. 0-1. Δυνατό φάουλ του Κόκε, ασταθής απόκρουση του Κρέσιτς και ο Χαβίτο από κοντά θα ανοίξει το σκορ για τους φιλοξενούμενους.

75' Αλλαγή για τον ΠΑΟΚ. Ο Παπάζογλου στη θέση του Μουσλίμοβιτς.

73' Μεγάλη ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ. Ο Μουσλίμοβιτς θα βρεθεί φάτσα στον Σηφάκη, το σουτ του όμως είναι απογοητευτικό και θα περάσει πολύ μακριά από το δοκάρι του Σηφάκη.

70' Αλλαγή για τον ΠΑΟΚ. Ο Ελ Ζαρ στη θέση του Βιτόλο.

67' Μεγάλη ευκαιρία για τον Άρη. Ο Κόκε με κάθετη μπαλιά βρίσκει τον Χαβίτο, που δεν θα μπορέσει να νικήσει τον Κρέσιτς.

64' Αλλαγή για τον Άρη. Ο Κάλβο αντί του Μενδρινού.

58' Κίτρινη κάρτα για τον Νέτο.

56' Αλλαγή για τον Άρη. Ο Κόκε αντί του Ρουΐς.

55' Κίτρινη κάρτα ο Βιτόλο.

46' Έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου.

45'+1' Λήξη του πρώτου μέρους.

45' Ένα λεπτό θα είναι οι καθυστερήσεις.

45' Κίτρινη κάρτα ο Ρουΐς.

42' Διαμαρτύρονται για δεύτερη φορά οι γηπεδούχοι για πέναλτι, σε ανάλογη φάση με την προηγούμενη. Πρωταγωνιστές αυτήν τη φορά οι Νέτο και Βιεϊρίνια. Να συνεχιστεί το ματς λέει ο Τσινιάρης.

38' Κίτρινη κάρτα στον Μουσλίμοβιτς.

28' Πρώτη μεγάλη φάση στο ματς. Μετά από προσπάθεια του Βιεϊρίνια, η μπάλα φτάνει στον Ίβιτς, που πιάνει δυνατό σουτ από το ύψος της περιοχή. Η μπάλα φεύγει ελάχιστα άουτ.

24' Κίτρινη κάρτα βλέπει ο Τσιρίλο.

22' Ζητούν πέναλτι οι γηπεδούχοι για σπρώξιμο του Ίβιτς από τον Λαζαρίδη, αλλά το ριπλέι δεν φαίνεται να τους δικαιώνει.

Λείπει ο ρυθμός και η μεγάλη φάση από το ματς, καθώς συμπληρώνονται τα πρώτα 15 λεπτά.

6' Κίτρινη κάρτα ο Μίσελ.

2' Σουτ του Σνάουτσνερ, μπλοκάρει εύκολα ο Σηφάκης.

1' Έναρξη του αγώνα.

ΠΑΟΚ (Δερμιτζάκης): Κρέσιτς, Σνάουτσνερ, Σακελλαρίου, Τσιρίλο, Μαλεζάς, Γκαρσία, Βιτόλο(70' Ελ Ζαρ), Ίβιτς, Σαλπιγγίδης, Βιεϊρίνια, Μουσλίμοβιτς(75' Παπάζογλου)

Στον πάγκο: Χαλκιάς,Φωτάκης, Κουτσιανικούλης, Σαβίνι, Ζουέλα.

ΆΡΗΣ (Κούπερ): Σηφάκης, Νέτο, Μισέλ, Ρονάλντο Γκιάρο, Λαζαρίδης, Ναφτί, Πρίττας, Χαβίτο, Μενδρινός (64' Κάλβο), Ρουίς (57' Κόκε), Τσέζαρεκ(94' Φατί)

Στον πάγκο: Βελλίδης, Οριόλ, Κάλβο, Βαγγέλη, Τσεσνάουσκις.

Διαιτητής: Τσινιάρης (Αθηνών). Βοηθοί: Μπαλτάς (Αχαΐας), Τάτσης (Ηπείρου)
Γήπεδο Τούμπας

Προϊστορία

Το ιστορικό 1-4 της 29ης Αυγούστου 1998 παραμένει η τελευταία νίκη του Άρη στην Τούμπα έως και σήμερα. Σε σύνολο 50 αγώνων ο ΠΑΟΚ έχει 29 νίκες, ο Άρης 8 και οι ισοπαλίες είναι 13. Ο «Δικέφαλος του Βορρά» μετρά πέντε διαδοχικές εντός έδρας νίκες επί του Άρη για το πρωτάθλημα.