Ευρώπη

Ισοφάρισε η Χάποελ του Καστρίτη την Μακάμπι του Σφαιρόπουλου

Στα ίσια έφερε την προημιτελική σειρά των πλέι οφ του πρωταθλήματος μπάσκετ στο Ισραήλ η Χάποελ Τελ Αβίβ, που νίκησε 82-72 την Μακάμπι στο δεύτερο παιχνίδι.

Σε τρίτο και τελευταίο παιχνίδι την προσεχή Πέμπτη (23/7, 21:00), θα κριθεί η πρόκριση στα ημιτελικά του πρωταθλήματος μπάσκετ του Ισραήλ, μεταξύ Χάποελ και Μακάμπι Τελ Αβίβ.

Η ομάδα του Γιάννη Καστρίτη, μετά την εξαιρετική απόδοσή της στο πρώτο παιχνίδι, το οποίο έχασε στην λεπτομέρεια με 67-66, ήταν ακόμα καλύτερη σήμερα και επικράτησε της αντίστοιχης του Γιάννη Σφαιρόπουλου με 82-72. Έτσι, έκανε το 1-1 και η πρόκριση θα κριθεί στην έδρα της Μακάμπι. Οι γηπεδούχοι ήλεγχαν καθ’ όλη την διάρκεια του αγώνα το ματς, ενώ προηγήθηκαν μέχρι και με 17 πόντους δύο λεπτά πριν το φινάλε.

Κορυφαίος για τους νικητές ήταν ο Μαντάρ με 22 πόντους, 5 ριμπάουντ και 6 ασίστ, ενώ για την Μακάμπι ο Καλογιάρο πέτυχε 14 και ο Ντόρσεϊ 13 με 9 ριμπάουντ.