Ευρώπη

Σώθηκε στην παράταση η Ζαλγκίρις λίγο πριν τον Παναθηναϊκό

Με ένα 12-5 επιμέρους σκορ στην παράταση, η Ζαλγκίρις Κάουνας νίκησε 78-71 στην έδρα της Γιουβέντους για τη 14η αγωνιστική της LKL και διατηρήθηκε στην κορυφή, τρεις μέρες πριν τον Παναθηναϊκό.

Η Ζαλγκίρις νίκησε 78-71 στην παράταση (κ.α. 66-66) στην έδρα της Γιουβέντους για τη 14η αγωνιστική της LKL και παρέμεινε στην κορυφή της βαθμολογίας με 13-1, τρεις μέρες πριν το ματς με τον Παναθηναϊκό στην Ευρωλίγκα, αφήνοντας τους γηπεδούχους στην τέταρτη θέση με 8-5 και ένα ματς λιγότερο.

Η Γιουβέντους με 21-15 επιμέρους σκορ στην τέταρτη περίοδο οδήγησε το ματς στο έξτρα πεντάλεπτο, όμως εκεί οι πρωταθλητές της βαλτικής χώρας με επιμέρους δικό τους 12-5 πήραν το ροζ φύλλο.

Σε αυτό συνετέλεσαν περισσότερο οι Κάβανο με 14, Λεκαβίτσιους με 13 και Ουλανόβας με 12 πόντους.

Για τους γηπεδούχους, ξεχώρισαν οι Ερινγκτον με 20, Μιλέρις με 17 και Γκούστις με 15 πόντους.