NBA

Σοβαρεύτηκαν και ισοφάρισαν οι Λέικερς

Οι Λέικερς έβαλαν μυαλό και με ηγέτη τον Λεμπρόν Τζέιμς επιβλήθηκαν των Ρόκετς για το 1-1.

Στα ίσα έφεραν τους ημιτελικούς της Δύσης οι Λέικερς. Με ηγέτη τον Λεμπρόν Τζέιμς και παρότι λίγο έλειψε να γκρεμίσουν ό,τι έχτισαν από νωρίς, επικράτησαν 117-109 των Ρόκετς και ισοφάρισαν σε 1-1 τη σειρά.

Η ομάδα του LA άρχισε εντυπωσιακά τον αγώνα, προηγήθηκε με 36-20 στην πρώτη περίοδο και έφτασε και στο +23 στο πρώτο ημίχρονο, αλλά είδε το Χιούστον να κερδίζει με 41-23 το τρίτο δωδεκάλεπτο και να προσπερνά. Όμως στην τελευταία περίοδο τον λόγο πήρε ο «βασιλιάς», που με δράση στις δύο πλευρές του παρκέ ήταν καθοριστικός.

Ο Λεμπρόν είχε 28 πόντους (7/10 βολές, 9/12 δίποντα, 1/5 τρίποντα), 11 ριμπάουντ, 9 ασίστ, 4 κλεψίματα, 2 τάπες και 7 λάθη σε 39 λεπτά, ενώ άξιος συμπαραστάτης του ήταν ο Άντονι Ντέιβις με 34 πόντους (14/23 δίποντα, 1/1 τρίποντο), 10 ριμπάουντ και 4 ασίστ.

Οι Ρόκετς είχαν 22/53 τρίποντα (41,5%), με τον Τζέιμς Χάρντεν να μετρά 27 πόντους επιχειρώντας μόλις 12 σουτ (11/13 βολές, 2/4 δίποντα, 11/13 βολές), ενώ 24 πόντους είχε ο Έρικ Γκόρντον. Αντίθετα, ο Ράσελ Γουέστμπρουκ έμεινε στους 10 πόντους με 4/15 σουτ και 7 λάθη.

Το Game 3 θα γίνει τα ξημερώματα της Τετάρτης (4:00).

Δωδεκάλεπτα: 36-20, 67-51, 90-92, 117-109