Ευρώπη

Σαρωτική Ζενίτ, πέρασε άνετα από την έδρας της Τσμόκι Μινσκ!

Η Ζενίτ πάτησε «γκάζι» στο δεύτερο ημίχρονο επί της Τσμόκι, φεύγοντας με άνετο διπλό 90-74 από το Μινσκ.

Στο κυνήγι της πρωτοπόρου της VTB League, Ούνιξ Καζάν, παρέμεινε η Ζενίτ, η οποία χάρη στο εξαιρετικό δεύτερο ημίχρονο που πραγματοποίησε, έφυγε με άνετο διπλό από την έδρα της Τσμόκι Μινσκ (74-90).

Οι γηπεδούχοι βρισκόντουσαν μπροστά στο σκορ μέχρι τα τέλη του πρώτου ημιχρόνου, εκεί όπου η ομάδα της Αγίας Πετρούπολης με ένα ξέσπασμα πήρε τα ηνία του αγώνα (32-40), φτάνοντας με χαρακτηριστική άνεση στο ροζ φύλλο αγώνα μέσω της καλή της επίθεσης.

Νίκη με την οποία το σύνολο του Τσάβι Πασκουάλ ανέβηκε στο 12-3, παραμένοντας έτσι στη δεύτερη θέση και στη μία νίκη μακριά από την Ούνιξ. Κορυφαίος για τους νικητές ήταν οι Βόλκιν (15 πόντοι), Πόιθρες (14 πόντοι, 6 ριμπάουντ) και Μίκι (12 πόντοι, 6 ριμπάουντ).

Τα δεκάλεπτα: 20-17, 32-40, 48-65, 74-90.