Ευρώπη

Πήρε το εισιτήριο για τα ημιτελικά του Κυπέλλου Ιταλίας η Τορτόνα

Την πρόκριση στα ημιτελικά του Κυπέλλου Ιταλίας στο μπάσκετ, πήρε η Τορτόνα επικρατώντας με 94-82 της Τριέσε.

Τον νικητή του ζευγαριού Βίρτους Μπολόνια-Μπρίντεζι περιμένει να μάθει η Τορτόνα, μετά από την επικράτηση της με 94-82 κόντρα στην Τρίεστε που της έδωσε το εισιτήριο για τα ημιτελικά του Κυπέλλου Ιταλίας.

Οι γηπεδούχοι δυσκόλεψαν στην αρχή του παιχνιδιού την Τορτόνα, με το πρώτο δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται 23-21 και την μεγαλύτερη διαφορά, να είναι στους πέντε πόντους (8-2).

Οι φιλοξενούμενοι ανέτρεψαν τα πράγματα στο 2ο δεκάλεπτο, στο οποίο έκαναν και ένα σερί 12-0, για να πάνε στα αποδυτήρια με διαφορά στους 10 πόντους (36-46).

Στο δεύτερο ημίχρονο η Τορτόνα μπήκε για να καθαρίσει το παιχνίδι, διευρύνοντας την διαφορά μέχρι τους 24 πόντους και τον αγώνα να
ολοκληρώνεται 94-82.