Ευρώπη

Με το… αριστερό στα φιλικά η Ρεάλ!

Με ήττα ξεκίνησε στα φιλικά προετοιμασίας η Ρεάλ Μαδρίτης, καθώς η Μούρθια τη νίκησε 84-80, στο τουρνουά που γίνεται στην Αλμπαθέτε.

«Στραβό» ξεκίνημα για τη Ρεάλ Μαδρίτης στα φιλικά!

Στην πρεμιέρα του τουρνουά στην Αλμπαθέτε, η «βασίλισσα» ηττήθηκε 84-80 από τη Μούρθια.

Το πρώτο ημίχρονο ήταν κλειστό, με την ομάδα του Σίτο Αλόνσο να κάνει ένα εντυπωσιακό τρίτο δεκάλεπτο, κλείνοντάς το στο +16 (49-65). Στην τέταρτη περίοδο, οι παίκτες του Λάσο πίεσαν και μείωσαν, αλλά το μόνο που κατάφεραν ήταν να φτάσουν στο -3 (75-78), λίγο πριν το τέλος.

Πρώτος σκόρερ για τη Ρεάλ ήταν ο Γιαμπουσέλε με 19 πόντους, με τον Κοζέρ να είχε 15π. και τον Πουαριέ 14π.

Από τους νικητές, κορυφαίος ήταν ο γνωστός από το πέρασμά του από το ελληνικό πρωτάθλημα, Θαντ ΜακΦάντεν, με 18 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 22-16, 36-40, 49-65, 80-84