Γαλλία

Κερνούσε ο Νταβιτασβίλι για τη Σεντ Ετιέν στο ντέρμπι νεοφώτιστων με την Οσέρ!

Πήρε το ντέρμπι των νεοφώτιστων με χατ τρικ Νταβιτασβίλι η Σεντ Ετιέν! Οι «στεφανουά» με πρωταγωνιστή τον Γεωργιανό επικράτησαν 3-1 της Οσέρ και πανηγυρισαν τη 2η νίκη τους στη Ligue 1 για φέτος!

Έβγαλε σφυγμό η Σεντ Ετιέν και πήρε το ντέρμπι νεοφώτιστων με την Οσέρ! Οι «στεφανουά» σε ένα συναρπαστικό ματς στο «Ζοφρουά Γκισάρ» είχαν για μεγάλο πρωταγωνιστή τον Ζουρίκο Νταβιτασβίλι, ο οποίος με χατ-τρικ υπέγραψε τη δεύτερη νίκη στη σεζόν με σκορ 3-1 στο πλαίσιο της 7ης αγωνιστικής της Ligue 1!

Ο Γεωργιανός στράικερ χρειάστηκε μόλις 15 λεπτά για να βρει δίχτυα όταν με άψογο πλασέ έβαλε μπροστά την ομάδα του για το 1-0 του πρώτου μέρους.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με την Οσέρ να βρίσκει γκολ από τον Σιναγιοκό το οποίο έπειτα από έλεγχο στο VAR ακυρώθηκε ως οφσάιντ, ενώ τρία λεπτά αργότερα η Σεντ Ετιέν απάντησε με γκολ. Ο Νταβιτασβίλι με ένα «φαρμακερό» σουτ εκτός περιοχής έστειλε την μπάλα στη γωνία της εστίας του Λεόν για το 2-0.

Η Οσέρ ανέβασε ταχύτητες και στο 74' μετέτρεψε το ματς σε... θρίλερ, καθώς ο Μπαΐρ μείωσε με ωραίο πλασέ σε 2-1. Λίγο πριν την συμπλήρωση των 90' όμως η Σεντ Ετιέν «καθάρισε» το ματς, με τον Στασέν να σερβίρει το 3-1 στον Νταβιτασβίλι ο οποίος διαμόρφωσε το τελικό σκορ.