Επιβίωσε στο «θρίλερ» με το Μαρούσι ο Προμηθέας!

Μετά από ένα ματς-θρίλερ που κρίθηκε στην κατοχή, ο Προμηθέας κατάφερε να φύγει με το «διπλό» (80-84) κόντρα στο Μαρούσι από το κλειστό του Αγ. Θωμά και ξεκίνησε με ροζ φύλλο στο πρωτάθλημα!

Με... επεισοδιακό τρόπο πήρε το πρώτο του ροζ φύλλο στη σεζόν ο Προμηθέας Πάτρας! Μετά από ένα «δραματικό» ματς με το Μαρούσι στο κλειστό του Αγ. Θωμά, η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου κατάφερε να επιβιώσει και να πάρει την πολύτιμη εκτός έδρας νίκη (80-84), ξεκινώντας ιδανικά τις υποχρεώσεις της στη Stoiximan GBL.

Η αναμέτρηση μεταξύ των δύο ομάδων ήταν άκρως ανταγωνιστική, με αμφότερους να απολαμβάνουν για αρκετή ώρα το προβάδισμα. Τελικά, μέσω της μαχητικότητάς τους στο δεύτερο ημίχρονο, οι Πατρινοί ήταν αυτοί που επιβίωσαν στο φινάλε, με το Μαρούσι πάντως να έχει παράπονα από τη διαιτησία στο τελευταίο δεκάλεπτο.

Κορυφαίος του αγώνα ήταν με 21 πόντους ο Τζόρνταν Γουόκερ, που έκανε ντεμπούτο για τον Προμηθέα με 21 πόντους, στο πρώτο του ματς στην Ευρώπη! 17 πόντους είχε ο Κένι Γουίλιαμς, 15 ο Γουές Ιβούντου και 14 ο Μιχάλης Λούντζης. Απίθανος Κάμερον Ρέινολντς για το Μαρούσι κόντρα στην πρώην ομάδα του, με 28 πόντους.

Αμφότερες οι ομάδες στρέφονται τώρα στις ευρωπαϊκές τους υποχρεώσεις, αφού το Μαρούσι θα υποδεχθεί τη Νόρκεπινγκ για το FIBA Europe Cup και ο Προμηθέας θα φιλοξενηθεί στη Γερμανία από τη Ράστα Βέχτα για το BCL. Αμφότερα τα ματς θα λάβουν χώρα την Τετάρτη (09/10).

Το Μαρούσι πήρε το πρώτο προβάδισμα του αγώνα, με κάρφωμα του Τανούλη για το 2-0, ενώ ο ίδιος σκόραρε άλλους τέσσερις πόντους συνεχόμενους για το 6-1 υπέρ των γηπεδούχων. Ο Βαρνάντο μείωσε με σουτ τριών πόντων (6-4), ενώ ο Ιβούντου έβαλε δύο βολές για το 7-6. Ο Στόουβ έδωσε λύση στο Μαρούσι με λέι απ (9-6), όμως ο Ιβούντου του απάντησε με τρίποντο για το 9-9. Ο Ρέινολντς βρήκε στόχο από μακριά (12-9), ενώ ο Λάντζεβαϊν έγραψε το 14-9 στον αιφνιδιασμό. Ο τρομερός Ιβούντου μείωσε και πάλι (14-11), ενώ ο Λούντζης ισοφάρισε με τρίποντο (14-14). Ο Λάντζεβαϊν κάρφωσε στο τρανζίσον μετά από λάθος του Λούντζη (16-14), ενώ ο Φρίντρικσον κέρδισε φάουλ στον αιφνιδιασμό και έγραψε με βολή το 17-14. Ο Ισλανδός με άλλες δύο προσπάθειες από τη γραμμή έφερε το Μαρούσι στο +5 (19-14), ενώ ο Γιαννόπουλος με τρίποντο buzzer beater υπέγραψε το 22-14 του πρώτου δεκαλέπτου.

Στη δεύτερη περίοδο, ο Μιχάλης Λούντζης μείωσε με λέι απ, όμως ο Λάντζεβαϊν απάντησε με κάρφωμα (24-18). Ο Τζόρνταν Γουόκερ έβαλε λέι απ παίρνοντας και το φάουλ για το 24-21, όμως ο Γιαννόπουλος έδωσε λύση με νέο τρίποντο από τη γωνία (27-21). Ο Κέι Τζέι Γουίλιαμς απάντησε με τον ίδιο τρόπο (27-24), ενώ ο Φρίντρικσον πήγε ξανά στις βολές και τις έβαλε (29-24). Ο Κένι Γουίλιαμς έβαλε ακόμη ένα τρίποντο για τους φιλοξενούμενους (29-27), με τον Λούντζη να κάνει το ίδιο για το 29-30 και το πρώτο προβάδισμα των Πατρινών. O Λάντζεβαϊν έδωσε λύση στους γηπεδούχους (31-30), όμως ο Χρυσικόπουλος απάντησε με νέο μακρινό σουτ (31-33). Ο Ρέινολντς με ένα προσωπικό σερί ανέκτησε το προβάδισμα για την ομάδα του (35-33), το ίδιο όμως έκανε και ο Κένι Γουίλιαμς για τη δική του (35-36). Ο Ρέινολντς συνέχισε τον… χορό τριπόντων στο δεύτερο δεκάλεπτο (38-36), ενώ έβαλε και δεύτερο για το 43-36. Ο Προμηθέας κατάφερε να αντιδράσει και πάλι με τον Γουίλιαμς να φέρνει το ματς στους 3 (43-40), όμως ο φόργουορντ του Αμαρουσίου ήταν «καυτός» και έβαλε νέο σουτ για το 46-40.

Στο δεύτερο μέρος, ο Προμηθέας μπήκε δυναμικά και έφερε το ματς στα ίσα με ένα τρίποντο του Τζόρνταν Γουόκερ (46-46). Με τρεις βολές, οι Πατρινοί πέρασαν μπροστά στο σκορ (46-49), ενώ ο Γουόκερ έβαλε εντυπωσιακό λέι απ για το 46-51. Ο Νικολαΐδης ξεκόλλησε τους γηπεδούχους (49-51), όμως ο νεαποκτηθέντας γκαρντ των Πατρινών έκανε πάρτι (49-54). Οι φιλοξενούμενοι πήγαν για πρώτη φορά στο +7 (49-56), με το Μαρούσι να κολλά επιθετικά και να μένει για πολλή ώρα με μόλις ένα καλάθι εντός πεδιάς στο τρίτο δεκάλεπτο. Ο Ιβούντου με δύο βολές υπέγραψε το (50-58) για τον Προμηθέα, ενώ ο Μίροσλαβ Ραντούλιτσα έδωσε λύση με 4 συνεχόμενους πόντους για το 54-58. Ο Λούντζης απάντησε με τρίποντο (54-61), ενώ ο Γουίλιαμς στο τρανζίσον έγραψε το 56-63. Ο Κάμερον Ρέινολντς με buzzer beater τρίποντο υπέγραψε το 59-63 του τρίτου δεκαλέπτου.

Στην τέταρτη περίοδο, ο εντυπωσιακός Ρέινολντς έβαλε καλάθι και φάουλ για το 62-64, φέρνοντας ξανά την ομάδα του σε απόσταση ενός καλαθιού. Ο Σανόγκο πήρε βολές και έβαλε μία (63-64), ενώ ο Κέι Τζέι Γουίλιαμς σκόραρε εύκολα για το 63-66. Ο πρώην παίκτης του Άρη μείωσε ξανά για το Μαρούσι (65-66), ενώ ο Νικολαΐδης διατήρησε το Μαρούσι σε απόσταση αναπνοής (68-69) με δύσκολο τρίποντο. Ο τρομερός Γουόκερ ευστόχησε σε δύο βολές (68-71) και ο Βαρνάντο σε άλλες δύο (68-73). Ο Σανόγκο κάρφωσε στο καλάθι του Προμηθέα (70-73), ενώ ο Καραγιαννίδης απάντησε με γκολ φάουλ (70-76). Ο Φρίντρικσον μείωσε με λέι απ (72-76), με τον Νικολαΐδη να φέρνει και πάλι το Μαρούσι στο καλάθι (74-76). Ο Κένι Γουίλιαμς πήρε μία βολή… δώρο από τεχνική ποινή και την έβαλε (74-77), πριν ο Λούντζης βάλει άλλες δύο για το 74-79. Ο Γουόκερ έβαλε τρομερό καλάθι για το 76-81, ενώ ο Ρέινολντς κάρφωσε στον αιφνδιασμό για το 78-81. Η δεύτερη τεχνική ποινή του Βετούλα έδωσε μία βολή στον Γουίλιαμς (78-82), όμως οι Πατρινοί έκαναν λάθος στην επαναφορά και ο Ρέινολντς έβαλε μακρινό σουτ (80-82). Ο Κένι Γουίλιαμς ευστόχησε στις βολές του (80-84) και ο Προμηθέας πήρε τη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 22-14, 46-40, 59-63, 80-84

Mαρούσι (Νίκος Βετούλας): Σανόγκο 5, Ρέινολντς 28 (5), Καρακώστας 1, Στόουβ 2, Τανούλης 6, Φρίντρικσον 7, Ραντούλιτσα 5, Νικολαϊδης 9 (2), Γιαννόπουλος 7 (2), Λανγκεβαϊν 10

Προμηθέας (Ηλίας Παπαθεοδώρου): Πέρι, Μπαζίνας, Βερνάντο 5 (1), Ιβούντου 15 (1), Τζαμάλ Γουίλιαμς 6 (1), Γουόκερ 21 (2), Λούντζης 14 (3), Κένι Γουίλιαμς 17 (2), Χρυσικόπουλος 3 (1)