Ευρώπη

Κατάρρευση στο τέλος και ήττα για την Μπανταλόνα του Ζήση!

Χωρίς νίκη έμεινε στο φετινό πρωτάθλημα η Μπανταλόνα, καθώς υπέστη… καθίζηση στο τέταρτο δεκάλεπτο και ηττήθηκε 82-74 από την Μπούργος.

Την… κατάρρευση της Μπανταλόνα στο τέταρτο δεκάλεπτο εκμεταλλεύτηκε η Μπούργος, επικρατώντας 82-74 και αφήνοντας τους Καταλανούς χωρίς νίκη στο φετινό πρωτάθλημα.

Κορυφαίος των φιλοξενούμενων, οι οποίοι έκαναν ένα επιμέρους σκορ 11-27 στην τέταρτη περίοδο, ήταν ο Ερλ Κλαρκ με 20 πόντους και 12 ριμπάουντ, με τον πρώην παίκτη των Κύμης και ΠΑΟΚ, Θαντ ΜακΦάντεν, να είχε 18 πόντους και τον Λίμα να κάνει νταμπλ-νταμπλ επίσης με 16 πόντους και 10 ριμπάουντ.

Από την Χοβεντούτ, ξεχώρισε ο Κλέμεν Πρέπελιτς με 21 πόντους και ο Όμιτς με 13π. Ο Νίκος Ζήση αγωνίστηκε για 27:06’’ και είχε 7 πόντους (1/6 σουτ, 4/4β.), 8 ριμπάουντ και 5 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 19-23, 37-38, 63-55, 74-82