Ευρώπη

Λύγισε την «επτάψυχη» Μονακό στη δεύτερη παράταση η Βιλερμπάν!

Σε ένα απίθανο ματς που κρίθηκε στη δεύτερη παράταση, η Βιλερμπάν πήρε το ντέρμπι επί της Μονακό (87-79) στο «Αστρομπάλ» και ανέβηκε στη δεύτερη θέση του γαλλικού πρωταθλήματος.

Σε ένα πραγματικό «θρίλερ» που κρίθηκε στη δεύτερη παράταση (!), η Βιλερμπάν λύγισε την «επτάψυχη» Μονακό με 87-79 στο «Αστρομπάλ», στο μεγάλο ντέρμπι της 20ής αγωνιστικής του γαλλικού πρωταθλήματος!

Λίγες ημέρες μετά την ήττα από τον Παναθηναϊκό στην Ευρωλίγκα, η Βιλερμπάν πανηγύρισε μια σπουδαία νίκη για το πρωτάθλημα, σκαρφαλώνοντας στη δεύτερη θέση του βαθμολογικού πίνακα (13-6), αφήνοντας τη Μονακό στην 3η και το 12-7.

Κορυφαίοι για τους νικητές ήταν οι Νάιτ (21 πόντοι, 11 ριμπάουντ) και Τζόουνς (19 πόντοι), ενώ για τους Μονεγάσκους ξεχώρισε ο Μάικ Τζέιμς με 23 πόντους, έχοντας πάντως 8/27 εντός πεδιάς.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά στην αναμέτρηση και χάρη στην επιθετική τους άμυνα έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο στο +7 και το 14-7. Η αντίδραση των Μονεγάσκων όμως δεν άργησε να έρθει, οι οποίοι χάρη κυρίως στους Μάικ Τζέιμς και Γουίλ Τόμας έκλεισαν το ημίχρονο προηγούμενοι με 47-42.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι, μέχρι να έρθει ένα ξέσπασμα της Βιλερμπάν στα τέλη της τρίτης περιόδου μέχρι τις αρχές του τελευταίου δεκαλέπτου, εκεί όπου η ομάδα του Τι Τζέι Πάρκερ έτρεξε ένα σερί 18-5, ανεβάζοντας τη διαφορά στο +13 (55-42 στο 32').
Παρ' όλα αυτά, η Μονακό έβγαλε αντίδραση και με τους Τζέιμς-Ντιαλό να πετυχαίνουν μεγάλα καλάθια έστειλαν το ματς στην παράταση (64-64), χάρη στο buzzer-beater του πρώην παίκτη του Λαυρίου στο τελευταίο δευτερόλεπτο!

Στο έξτρα πεντάλεπτο, η Βιλερμπάν έχτισε μια μικρή διαφορά πέντε πόντων (70-65), ωστόσο και πάλι η Μονακό... αρνήθηκε να «παραδωθεί», χάνοντας μάλιστα στο φινάλε με τον Μάικ Τζέιμς την ευκαιρία να κλέψει τη νίκη (72-72). Στη δεύτερη παράταση, οι Νάιτ και Τζόουνς πέτυχαν μεγάλα καλάθια και οδήγησαν τη Βιλερμπάν στη νίκη (87-79).

Τα δεκάλεπτα: 14-7, 25-29, 47-42, 64-64, 72-72 παρ., 87-79 παρ.