Ευρώπη

Αντεπίθεση και πρόκριση στα ημιτελικά για «Μπάρτσα»

Αν και έχανε στο μεγαλύτερο μέρος της αναμέτρησης, η Μπαρτσελόνα νίκησε τη Βαλένθια 86-79 στον δεύτερο προημιτελικό του φάιναλ 8 του Copa Del Rey και προκρίθηκε στα ημιτελικά της διοργάνωσης.

Η Μπαρτσελόνα νίκησε τη Βαλένθια 86-79 με αντεπίθεση στην τέταρτη περίοδο στον δεύτερο προημιτελικό του Copa Del Rey που διεξάγεται στη Μαδρίτη και προκρίθηκε στα ημιτελικά, όπου το Σάββατο θα αντιμετωπίσει την Τενερίφη στον πρώτο ημιτελικό της διοργάνωσης.

Οι «νυχτερίδες» προηγήθηκαν με +2 στο πρώτο ημίχρονο, το ματς έγινε απόλυτο ντέρμπι στην τρίτη περίοδο, όμως στην τέταρτη περίοδο ένα 28-21 επιμέρους σκορ έδωσε στους «μπλαουγκράνα» την πρόκριση.

Σημαντικοί παράγοντες σε αυτό εξελίχθηκαν οι Ερτέλ με 17, Ρίμπας με 15 και Τόμιτς με 14 πόντους.

Για τους Λεβαντίνους, ξεχώρισαν οι Ντούμπλιεβιτς με 13 και Τόμας με 12 πόντους.