Γενικά

«Δάγκωναν» καλύτερα…

Το τρίτο πρωτάθλημα της ιστορίας του στο NCAA κατέκτησε το Κονέκτικατ. Οι «huskies» επικράτησαν των bullgods» του Μπάτλερ με 53-41 στον τελικό του Final 4 που έγινε στο «Reliant Stadium» του Χιούστον παρουσία 70.376 θεατών.

Ο Κέμπα Ουόκερ με 16 πόντους και 9 ριμπάουντ ήταν ο κορυφαίος των νικητών, που ολοκλήρωσαν ιδανικά τη σεζόν με 11 νίκες στα ισάριθμα τελευταία ματς. Οι ηττημένοι, που έχασαν για δεύτερη συνεχή σεζόν στον τελικό, είχαν 12/64 σουτ και με 18,8% το χειρότερο ποσοστό ευστοχίας στην ιστορία των αγώνων που κρίνουν τον τίτλο.

Κονέκτικατ-Μπάτλερ 53-41 (34-19)

Κονέκτικατ: Ουόκερ 16 (9 ριμπ.), Λαμπ 12, Οριάκι 11 (11 ριμπ.), Γκίφεϊ 4, Νάπιερ 4, Ολάντερ 2, Μπέβερλι 2, Οκουάντου 2, Κουμπς-ΜακΝτάνιελ, Σμιθ.

Μπάτλερ: Mακ 13 (9 ριμπ.), Χάουαρντ 7, Σμιθ 5 (9 ριμπ.), Στίγκαλ 9, Βάνζαντ 5 (8 ριμπ.), Νόρεντ 2, Χαν, Χόπκινς, Μάρσαλ, Μπούτσερ.

Επιμέλεια: Χρήστος Ρομπόλης