Βόλεϊ

Συνεχίζουν οι «πειρατές»

Ένας εντυπωσιακός Φοίνικας Σύρου νίκησε με 4-0 σετ συνολικά την Αντβέρπ στο «Δημήτρης Βικέλας» και προκρίθηκε στους «16» του CEV Cup βόλεϊ των ανδρών, «ανατρέποντας» το 1-3 σετ στην Αμβέρσα.

Ο Φοίνικας Σύρου επικράτησε με 3-0 σετ και 15-11 στο "χρυσό" σετ της Αντβέρπ στο «Δημήτρης Βικέλας» του νησιού των Κυκλάδων, στο δεύτερο μεταξύ τους ματς για τους «32» του CEV Cup βόλεϊ των ανδρών και «ανέτρεψε» το 1-3 σετ της ήττας του στην πρώτη αναμέτρηση στην Αμβέρσα την περασμένη εβδομάδα, παίρνοντας την πρόκριση για τους «16» της διοργάνωσης.

Οι παίκτες του Νίκολιτς πήραν εύκολα το πρώτο σετ, δυσκολεύτηκαν στα δύο επόμενα, όμως έδειξαν την απαιτούμενη ψυχραιμία και προκρίθηκαν.

Οι Συριανοί προηγήθηκαν με 7-3 στο "χρυσό" σετ και, παρόλο που οι Βέλγοι προσπάθησαν να επιστρέψουν, οι «πειρατές» έφτασαν στο 15-11 και στην πρόκριση.

Ο Τόμισλαβ Ντόκιτς ήταν φοβερός με 25 πόντους (21/18 επιθέσεις, 2 άσους, 2 μπλοκ).

Στην επόμενη φάση, o Φοίνικας θα αντιμετωπίσει τη Σασταμάλα των Μικα Έσκο και Όλι Κούναρι. O πρώτος αγώνας θα διεξαχθεί στη Φινλανδία στις 2 Δεκεμβρίου και ο επαναληπτικός στις 16 Δεκεμβρίου στη Σύρο.

Τα σετ: 25-9, 25-23, 25-20 (15-11)

Φοίνικας Σύρου (Νίκολιτς): Χαραλαμπίδης 8 (5/8 επ., 3 μπλοκ), Φέργκιουσον 8 (5/7 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ), Πάρις 2 (1/1 επ., 1 άσο), Κάλντγουελ 11 (8/20 επ., 3 άσοι, 46% υπ. – 36 % άριστες), Ντόκιτς 25 (21/28 επ., 2 άσοι, 2 μπλοκ), Παπαδόπουλος 10 (10/12 επ., 62% υπ. – 19% άριστες), Ζήσης -λ (71% υπ. – 29% άριστες) / Ηλίας

Αντβέρπ (Νταρντέν): Σόφι 1 (1 άσο), Κλέιν 8 (7/12 επ., 1 μπλοκ), Πρεβέλ 8 ((7/15 επ., 1 άσο, 59% υπ. – 41% άριστες), Κοξ 21 (19/36 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Πρίζμπιλα 4 (3/7 επ., 1 μπλοκ), Βάτσνικ 6 (4/13 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Ντερόι -λ (63% υπ. – 37% άριστες) / Σίπολα, Σιεματκόφσκι