Βόλεϊ

Νέα ήττα από Ισπανία

Δεν τα κατάφερε ξανά κόντρα στην Ισπανία η Εθνική ομάδα βόλεϊ των γυναικών, χάνοντας με 1-3 σετ από τις αντιπάλους της στου Ρέντη, στο πλαίσιο της πέμπτης εβδομάδας του Ευρωπαϊκού Λιγκ.

Η Εθνική βόλεϊ των γυναικών έχασε 1-3 σετ από την Ισπανία στου Ρέντη, στο πλαίσιο της πέμπτης εβδομάδας του Ευρωπαϊκού Λιγκ και γνώρισε την τρίτη ήττα από τις Ιβήρισσες, μετά τις δύο της προηγούμενες εβδομάδας εκτός έδρας.

Στο πρώτο σετ, η Εθνική προηγήθηκε με 4-0, αφού οι Ισπανίδες έκαναν το ένα λάθος μετά το άλλο και, παρόλο που μπόρεσαν να μειώσουν γρήγορα τη διαφορά (8-7), το σετ κύλησε εύκολα για το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα. Τα κορίτσια του Γιάννη Καλμαζίδη είχαν 52% στην επίθεση, ενώ η Ισπανία μόλις 27% κι, έτσι, γρήγορα η διαφορά μεγάλωσε (18-13) για να γίνει εύκολα το 1-0.

Στο δεύτερο σετ, όπως αναμενόταν, η Ισπανία βελτιώθηκε επιθετικά, το ματς έγινε ντέρμπι, αλλά στο 13-15 κι, ενώ η Εθνική είχε κόντρα μπάλα για να μειώσει στον πόντο, το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα υπέστη ολικό "μπλακ άουτ", καθώς δέχτηκε σερί 0-10 (!!!) για να χάσει το σετ με 13-25.

Μετά από αυτό, ήρθε ένα σετ όπου έγιναν όλα. Αρχικά, η Εθνική χωρίς να κάνει λάθη και, πιέζοντας στο σερβίς της, προηγήθηκε με 8-4, για να φτάσει στο 18-10. Κι ενώ το σετ έμοιαζε τελειωμένο, η Εθνική «κόλλησε» σε μία συγκεκριμένη περιστροφή, δεν τέλειωσε καμία επίθεση και η Ισπανία ισοφάρισε σε 19-19. Παρόλο που ξέφυγε με 21-19 με μπλοκ της Χαντάβα, αυτός ήταν ο τελευταίος πόντος, καθώς η Ισπανία με συνολικό επιμέρους σκορ 2-17 (!!!), πήρε το σετ με 21-25.

Μετά από αυτό, ήταν απλά θέμα χρόνου να τελειώσει το ματς κι έτσι έγινε. Το 8-9 έγινε 8-15, αφού, για μία ακόμη φορά, δεν τέλειωσαν οι επιθέσεις κι η Ισπανία έφτασε άνετα στο τελικό 1-3.

Τα σετ: 25-19, 13-25, 21-25, 16-25

Ελλάδα (Καλμαζίδης): Χριστοδούλου 3 (3/6 επ.), Κιόση 16 (14/33 επ., 2 μπλοκ), Κωνσταντινίδου 5 (4/9 επ., 1 άσο), Διώτη 4 (4/22 επ., 32% υπ. – 16% άριστες), Χαντάβα 15 (10/33 επ., 1 άσο, 4 μπλοκ, 50% υπ. – 28% άριστες), Γιώτα 6 (4/8 επ., 2 μπλοκ), Αρτακιανού –λ (72% υπ. – 50% άριστες) / Παπαφωτίου, Γενιτσαρίδη, Λαμπρούση 1 (1/1 επ.), Λαμπρινίδου

Ισπανία (Σαουρίν): Κοράλ 2 (1/1 επ., 1 μπλοκ), Πορτέρο 14 (10/29 επ., 4 άσοι, 56% υπ. – 37% άριστες), Κάρο 7 (5/12 επ., 2 μπλοκ), Γκονζάλεθ 6 (5/12 επ., 1 μπλοκ, 65% υπ. – 25% άριστες), Κογιάρ 11 (7/24 επ., 2 άσοι, 2 μπλοκ), Σεγκούρα 18 (18/36 επ.), Ροντρίγκεθ –λ (56% υπ. – 19% άριστες) / Κόστα, Ντελγκάδο, Σάντσεθ 8 (4/15 επ., 2 άσοι, 2 μπλοκ), Ουνθούε

Μετά τη λήξη της αναμέτρησης, ο ομοσπονδιακός τεχνικός τόνισε πως: «Το βόλεϊ είναι δύσκολο ως άθλημα, αλλά πολλές φορές οι εξηγήσεις είναι πολύ απλές. Πιο πολύ παλεύουμε με τον εαυτό μας παρά με τον αντίπαλο. "Κολλήσαμε" σε συγκεκριμένες περιστροφές κι εμείς δεν είχαμε τις λύσεις για να ξεπεράσουμε τις δυσκολίες. Παρόλο που ο αντίπαλος έκανε εύκολο σερβίς, εμείς είχαμε κακή υποδοχή. Κι έχει αποδειχθεί ότι για να έχουμε υψηλά ποσοστά στην επίθεση, πρέπει να έχουμε καλή υποδοχή. Φάνηκε και σήμερα ότι δεν μπορούμε να "εκτελέσουμε".

Εγώ βλέπω ότι τα κορίτσια έχουν "αδειάσει" από ενέργεια. Σίγουρα, δεν είμαστε μόνο εμείς κουρασμένοι, αλλά εγώ βλέπω τη δική μου ομάδα και είναι ξεκάθαρο ότι οι "μπαταρίες μας έχουν αδειάσει"».

Από την πλευρά του, ο τεχνικός της Ισπανίας, Πασκουάλ Σαουρίν, έκανε λόγο για «ένα τυπικό γυναικείο παιχνίδι βόλεϊ, με πολλά λάθη και πολλά σκαμπανεβάσματα. Στα δύο πρώτα σετ παίξαμε πολύ άσχημα, αλλά, ευτυχώς για εμάς, η Ελλάδα στο δεύτερο σετ έκανε πολλά λάθη. Στο τρίτο σετ, ειλικρινά δεν ξέρω γιατί και, κυρίως, πως νικήσαμε. Η Ελλάδα χαλάρωσε υπερβολικά κι εμείς απλά, χωρίς να κάνουμε λάθη, πήραμε το σετ και εκεί κρίθηκε ουσιαστικά το ματς».

Επιμέλεια: Παναγιώτης Βλαχαδάμης