Βόλεϊ

Με ψηλά το κεφάλι ο ΠΑΟΚ

Ο «δικέφαλος» του Βορρά έχασε 3-1 από την πανίσχυρη Τρεντίνο. Εξαιρετικός ο Τζούριτς στα δύο τελευταία σετ

Αποστολή στη Θεσσαλονίκη
Κωνσταντίνος Χατζηδημητρίου

Στις λεπτομέρειες κρίθηκε η αναμέτρηση του ΠΑΟΚ με την Τρεντίνο για την 2η αγωνιστική του Τσάμπιονς Λιγκ . Οι Ιταλοί επικράτησαν με 3-1 σετ (25-22, 18-25, 25-21, 25-13), αλλά τις εντυπώσεις κέρδισε ο «δικέφαλος» του Βορρά, ο οποίος μπροστά σε 3.500 φίλους του στο PAOK Sports Arena θα μπορούσε να πάρει ακόμα και την νίκη, αν ήταν πιο προσεκτικός στα κρίσιμα σημεία.

Συγκεκριμένα η ομάδα του Νίκι Ζελιάσκοφ ήταν μπροστά 16-10 στο 1ο σετ με την Τρεντίνο να κάνει μεγάλη ανατροπή και με επιμέρους σκορ 13-3, προηγήθηκε 19-23 και πήρε το σετ με 22-25.

Επίσης στο 3ο σετ ο ΠΑΟΚ ξέφυγε με 19-17, αλλά και πάλι η Ιταλική ομάδα είχε τις απαντήσεις με τον εξαιρετικό Τζούριτς που έκανε το 19-20 με μπλοκ και τελείωσε το σετ με επιθέσεις για το 20-24 και το 21-25.

Ο αρχηγός της Εθνικής Ελλάδος είχε συνολικά 16 πόντους (41% επίθεση με 3 μπλοκ), ενώ για τους γηπεδούχους κορυφαίοι ήταν οι Χιμένες (14 πόντοι με 62%) και Γκαράς (44% υποδοχή).

ΠΑΟΚ- ΤΡΕΝΤΙΝΟ 1-3
Τα σετ: 22-25, 25-18, 21-25, 13-25

ΠΑΟΚ (Ζελιάσκοφ): Χιμένεζ 15 (14/23 επ., 1 άσο, 32% υπ. - 06% άριστες), Παντακίδης 6 (5/7 επ., 1 άσο), Κουρνέτας, Σεπέδα 16 (15/33, 1 άσο), Γκεοργκίεφ 5 (3/8, 2 μπλοκ), Πέτρογλου 9 (8/22 επ., 1 μπλοκ, 19% υπ - 06% άριστες), Γκαράς -λ (50% υπ. - 06% άριστες) / Τερζής, Ντίνας, Καρασαββίδης, Εφραιμίδης.
ΤΡΕΝΤΙΝΟ (Στόιτσεφ): Αντόνοφ 14 (10/21 επ., 2 άσοι, 2 μπλοκ, 64% υ. - 45% άριστες), Τζιανέλι 1 (1 μπλοκ), Λάντσα 14 (13/25 επ., 1 μπλοκ, 52% υπ. - 16% άριστες), Σόλε 13 (9/11 επ., 4 μπλοκ), Βαν Ντε Βόρντε 4 (3/4 επ., 1 μπλοκ), Τζούριτς 15 (13/33 επ., 2 μπλοκ), Κολάτσι -λ (46% υπ. - 38% άριστες) / Νέλι, Μπρατόεφ, Ντέ Άντζελις, Ματσόνε 6 (4/6 επ., 2 μπλοκ)

Τζούριτς: «Πολύ καλός ο ΠΑΟΚ, πήραμε αυτό που θέλαμε»
Ο μεγάλος πρωταγωνιστής των Ιταλών Δημήτρης Τζούριτς σχολίασε μετά το ματς: «Πήραμε τρεις βαθμούς και αυτό είναι το σημαντικό. Ο ΠΑΟΚ έπαιξε πολύ καλά. Είχα να έρθω καιρό εδώ και είχα ξεχάσει πόσο ζεστή είναι η ατμόσφαιρα σε αυτό το γήπεδο. Μας πήρε χρόνο να το συνηθίσουμε, αλλά τελικά τα καταφέραμε. Στόχος της ομάδας είναι να παίξει στους τελικούς της Ευρώπης, όσο δύσκολο και να είναι».

Ο τεχνικός του ΠΑΟΚ Νίκι Ζελιάσκοφ είπε: «Η ήττα είναι ήττα. Υπάρχει πικρία. Ήμασταν κοντά στα δύο σετ και δεν καταφέραμε να τα πάρουμε. Κολλήσαμε σε ένα σημείο με αποτέλεσμα η Τρεντίνο να πάρει διαφορά. Το επίπεδο της Τρεντίνο φάνηκε στις δύσκολες φάσεις. Είχαν υπομονή. Παίζουν τέτοια παιχνίδια κάθε εβδομάδα. Είναι πολύ υψηλό το επίπεδο του ιταλικού πρωταθλήματος. Τα παιχνίδια αυτά ωστόσο θα βοηθήσουν και το επίπεδο της δικής μας ομάδας. Τα παιδιά πάλεψαν, προσπάθησαν ακόμη και στο τελευταίο σετ δεν παράτησαν το παιχνίδι. Πάμε βήμα-βήμα. Στόχος μας είναι να συνεχίσουμε να δουλεύουμε και να είμαστε προσγειωμένοι. Είμαστε σε καλό δρόμο. Είμαι αισιόδοξος».