Βόλεϊ

Εντυπωσιακός Πανναξιακός με ευχές στη Λαδένη

Συνεχίζει το εντυπωσιακό του σερί ο Πανναξιακός που πανηγύρισε την πέμπτη νίκη του με 3-0 σετ επί των Μακεδόνων στην 6η αγωνιστική της Α1. Με πανό για την Αφροδίτη Λαδένη εμφανίστηκαν οι παίκτριες.

Την πέμπτη σερί νίκη του στην Α1 βόλεϊ γυναικών πανηγύρισε ο Πανναξιακός στην έβδομη αγωνιστική επικρατώντας των Μακεδόνων με 3-0 σετ.

Η ομάδα της Νάξου συνεχίζει το εντυπωσιακό σερί της, με τις ευχές για την Αφροδίτη Λαδένη -που υπέστη ρήξη χιαστών- να ξεχωρίζουν πριν την έναρξη της αναμέτρησης, όταν οι παίκτριες της ομάδας εμφανίστηκαν με πανό που είχε ευχές για γρήγορη ανάρρωση.

Στο πρώτο σετ οι Μακεδόνες μπήκαν πιο δυνατά, όμως ένα εντυπωσιακό επιμέρους σκορ (14-1) έδωσε το σετ στον Πανναξιακό.

Το ίδιο σκηνικό επαναλήφθηκε στο δεύτερο σετ. Οι Μακεδόνες προηγήθηκαν με 14-22, όμως οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 18-23. Η Σία Τοτσίδου με εξαιρετικό σερβίς έφερε το επιμέρους 6-0 για το τελικό 25-23, που έκανε το 2-0, ενώ στο τρίτο σετ η επικράτησε ήρθε άνετα.

Μετά το τέλος του ματς ο Ζόραν Κόβαζιτς σχολίασε: «Στο 2ο σετ είχαμε πρόβλημα ρυθμού αλλά ήταν κάτι λογικό λόγω της μεγάλης κούρασης που υπήρχε. Τα κορίτσια όμως είχαν θέληση και κατάφεραν να ανατρέψουν την κατάσταση. Είναι πολύ σημαντικό ότι κερδίσαμε με καθαρό σκορ και τώρα θα μπορέσουμε να ξεκουραστούμε».

Ενώ για τους φιλοξενούμενους ο Μανώλης Σκουλικάρης είπε: «Η απειρία μας φάνηκε σε ένα ακόμη ματς αν και βελτιωνόμαστε συνεχώς. Καθοριστικό ήταν το β’ σετ όπου πάθαμε μπλακ άουτ και θεωρώ ότι θα ήταν διαφορετικό το τελικό αποτέλεσμα αν δεν το χάναμε. Συγχαρητήρια στη Νάξο και εύχομαι να πανηγυρίσει την πρόκριση στο Ευρωπαϊκό της παιχνίδι».

Τα σετ: 25-14, 25-23, 25-14
Πανναξιακός (Κόβαζιτς): Σαλούστρου 6 (1/3 επ., 2 άσοι, 3 μπλοκ), Διώτη 8 (7/24 επ., 1 μπλοκ, 33% υπ. – 22% άριστες), Τσέσλιαρ 2 (2/4 επ.), Τοτσίδου 9 (5/8 επ., 3 άσοι, 1 μπλοκ, 27% υπ. – 27% άριστες), Εμμανουηλίδου 6 (4/8 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Τσβετάνοβα 24 (18/33 επ., 4 άσοι, 2 μπλοκ), Κελεσίδου –λ (67% υπ. – 50% άριστες) / Γιόβιτς, Πολίτη
Μακεδόνες (Σκουλικάρης): Αλεξάκου 4 (3/12 επ., 1 άσο, 28% υπ. – 06% άριστες), Νέβιλ 11 (9/35 επ., 2 μπλοκ), Πολυνοπούλου 3 (1/8 επ., 2 μπλοκ), Δρακουλίδου 6 (0/1 επ., 4 άσοι, 2 μπλοκ), Σπανού 1 (0/2 επ., 1 μπλοκ), Γάτση 7 (7/23 επ., 24% υπ. – 19% άριστες), Αναγνώστου –λ (80% υπ. – 80% άριστες) / Μυρίδου –λ, Γκοβεδάρου Γιαννούλη 2 (1/3 επ., 1 άσο)

Επέστρεψε στις νίκες ο ΟΠΕΡ

Άνετη νίκη με 3-1 σετ πήρε ο ΟΠΕΡ επί της Ηλιούπολης στο Ρέθυμνο. Η κατάκτηση του πρώτου σετ ήρθε άνετα, ενώ οι Ρεθυμνιώτισσες δεν δυσκολεύτηκαν να επανέλθουν ούτε όταν βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 12-17. Από κει και πέρα η ομάδα του Νίκου Ζιώγα έφτασε άνετα στη νίκη και επανήλθε στα τρίποντα.

«Ήταν ένα δύσκολο παιχνίδι απέναντι σε μια οργανωμένη ομάδα με πολύ καλά αποτελέσματα στην εκκίνηση του πρωταθλήματος, κι αυτό κάνει ακόμη πιο σημαντική τη νίκη μας. Ίσως κερδίσαμε πιο εύκολα απ’ ότι περιμέναμε, αλλά αυτό οφείλεται και στη δική μας απόδοση και στην συγκέντρωση που είχαμε σ’ όλο το ματς», δήλωσε ο Νίκος Ζιώγας ενώ η Δήμητρα Λυκογιάννη σημείωσε από την πλευρά της: «Ήταν σαν μην ήρθαμε ποτέ εδώ. Δεν μας βγήκε τίποτα, δεν λειτούργησε σχεδόν τίποτα σωστά σήμερα. Χάσαμε δίκαια, ωστόσο θέλω να εκφράσω τα παράπονα που έχουμε για τη διαιτησία καθώς πέρα από τα όποια λάθη έκανε μας εκνεύρισε αφάνταστα από την αρχή ως το τέλος του αγώνα. Δεν χάσαμε από την διαιτησία, η οποία όμως πρέπει να είναι πιο προσεκτική».

Τα σετ: 25-13, 19-25, 25-17, 25-20
ΟΠΕΡ (Ζιώγας): Κλεισιάρη 10 (9/20 επ., 1 άσο, 12% υπ. – 08% άριστες), Σαπαρέφσκα 12 (12/35 επ., 79% υπ. – 36% άριστες), Παρασκάκη 3 (1/6 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Καλογριδάκη 5 (1/8 επ., 1 άσο, 3 μπλοκ), Ξαγοραράκη 15 (10/18 επ., 2 άσοι, 3 μπλοκ), Ζούνιτς 10 (8/33 επ., 2 άσοι), Χατζάκη Ε –λ (38% υπ. – 23% άριστες) / Κιλιζιράκη 4 (3/7 επ., 1 μπλοκ, 40% υπ. – 10% άριστες)

Ηλιούπολη (Λυκογιάννη): Μπόκα 5 (5/29 επ., 55% υπ. – 29% άριστες), Μαρκοπούλου 9 (5/14 επ., 1 άσο, 3 μπλοκ), Γιοβάνη 14 (12/37 επ., 2 άσοι), Αλέξις 8 (5/26 επ., 1 άσο, 2 μπλοκ, 30% υπ. – 20% άριστες), Έντουαρντς 7 (1/5 επ., 6 άσοι), Καπέλου Αργυροπούλου –λ (56% υπ. – 44% άριστες) / Πατεράκη 9 (1/6 επ., 2 άσοι, 6 μπλοκ), Γεωργίου, Μπανίκα Σ. 4 (4/12 επ.).