Ισπανία

Ούτε να… σκεφτεί δεν πρόλαβε η Εσπανιόλ, την «καθάρισε» η Μπιλμπάο

Η Αθλέτικ Μπιλμπάο άρπαξε… απ’ το λαιμό την Εσπανιόλ και φρόντισε να τη διαλύσει και μάλιστα από πολύ νωρίς, επικρατώντας με το τελικό 4-1 στη 10η αγωνιστική της LaLiga.

Τρία γκολ από το ημίωρο, τέσσερα προτού καν συμπληρωθεί μια ώρα αγώνα και άνετο μεσημέρι Σαββάτου για την Μπιλμπάο στο «Σαν Μαμές», φτάνοντας στο 4-1 με το οποίο επανήλθε στα θετικά αποτελέσματα, έπειτα από το εις βάρος της 2-1 από την Τζιρόνα πριν τη διακοπή για τις εθνικές ομάδες.

Οι Βάσκοι στο 6ο λεπτό προηγήθηκαν με ένα από τα πιο εύκολα γκολ που θα έχει να εξιστορεί από την καριέρα του ο Ντάνι Βίβιαν, αφού από στατική φάση δεν χρειάστηκε καν να σηκωθεί από το έδαφος και απλά άπλωσε το πόδι για το 1-0, έχοντας βάλει τον αντίπαλο στην πλάτη του.

Ο Ινάκι Γουίλιαμς ανέλαβε δράση σκοράροντας δις σε διάστημα δυο λεπτών. Στο 28’ έπειτα από ωραία κάθετη του Μπερένγκουερ «τσίμπησε» ωραία το κοντρόλ για να βρεθεί σε θέση βολής και να κάνει το 2-0, ενώ, ο ίδιος δημιουργός και ο ίδιος σκόρερ «χτύπησαν» και στο 30’.

Και μπορεί το τελείωμα από πλάγια δεξιά να ήταν εντυπωσιακό, όμως, το χειροκρότημα αξίζει και στον Νίκο Γουίλιαμς που ξεκίνησε τη φάση με φοβερό πείσμα από την απέναντι πλευρά.

Ο Μπερένγκουερ έχοντας φτιάξει δυο τέρματα πέτυχε κι ένα δικό του στο 55’ με υπέροχη ατομική ενέργεια, ενώ, το τελικό 4-1 διαμόρφωσε τις καθυστερήσεις με απευθείας εκτέλεση φάουλ ο Τεχέρο για την Εσπανιόλ.