Αγγλία

Ανατροπή… ηρεμίας για τη Γιουνάιτεντ, τρελό «διπλό» της Λέστερ στο Σαουθάμπτον!

Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ πρόσφερε ηρεμία στην εξέδρα και τον Τεν Χαγκ με το 2-1 που ήρθε με ανατροπή επί της Μπρέντφορντ. Τρελό ματς και... θεότρελη ανατροπή για τη Λέστερ, 3-2 τη Σαουθάμπτον!

Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ μετά τις μέρες… κρίσης και τις συζητήσεις των διοικούντων για το μέλλον του Τεν Χαγκ, επικράτησε 2-1 της Μπρέντφορντ με ανατροπή στην επιστροφή της Premier League μετά το διάλειμμα για τις εθνικές ομάδες.

Οι «κόκκινοι διάβολοι» είχαν δεχθεί γκολ στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους με την κεφαλιά του Πίνοκ, σε φάση που ο Ντε Λιχτ περίμενε στη γραμμή του πλάγιου άουτ να ξαναμπεί στο ματς μετά από αναγκαστική αποχώρηση για να φροντίσει τραύμα στο κεφάλι. Το τρομερό μονοκόματο του Γκαρνάτσο στο 47’ και η λόμπα του Χόιλουντ μετά την ασίστ του Μπρούνο με τακουνιά έγραψαν το τελικό 2-1.

Η Λέστερ πέρασε από το Σαουθάμπτον με γκολ στο 90’+8’, καταφέρνοντας να επιστρέψει από το εις βάρος της 2-0 του 28ου λεπτού, στο τελικό 3-2 υπέρ της, σκοράροντας μονάχα στο τελευταίο ημίωρο.

Το παιχνίδι μπορούσε να πάει σε οποιαδήποτε πλευρά, οι δυο τερματοφύλακες έκαναν τρομερές αποκρούσεις, ο Τζέιμι Βάρντι σκόραρε με εκτέλεση πέναλτι λίγο αφότου οι «άγιοι» έμειναν με 10 παίκτες λόγω αποβολής του Φρέιζερ και οι «αλεπούδες» τα έφεραν όλα τούμπα! Στο 90’+8’ ο Τζόρνταν Αγιού με χαμηλό σουτ στη γωνία διαμόρφωσε το αποτέλεσμα του ματς. Πάντως, ο Στιβ Κούπερ προβληματίστηκε ιδιαίτερα όταν στο πρώτο ημίχρονο οι «άγιοι» απέκτησαν προβάδισμα δυο τερμάτων και μάλιστα με πανομοιότυπα γκολ.

Η Άστον Βίλα μπορεί να δέχθηκε… αστείο γκολ στο 5ο λεπτό από το βολέ του Λένο προς τον Ραούλ Χιμένες που κατάφερε με λίγες επαφές να σκοράρει, αλλά οι Villans είχαν έτοιμη την απάντηση. Κι όχι μια φορά, αλλά τρεις. Βέβαια, αν ο Αντρέας Περέιρα στο 17' είχε ευστοχήσει σε εκτέλεση πέναλτι και δεν είχε νικηθεί από τον Εμιλιάνο Μαρτίνες, προφανώς θα μιλούσαμ για μια πολύ διαφορετική ιστορία... Οι παίκτες του Έμερι έφτασαν στο τελικό 3-1 στο «Craven Cottage», χάρη στα τέρματα των Ρότζερς, Γουότκινς και το αυτογκόλ του Ντιόπ…

Η Μπράιτον προκάλεσε την πρώτη εντός έδρας ήττα της Νιούκαστλ από τον Ιανουάριο με το γκολ που πέτυχε ο Γουέλμπεκ στο 35ο λεπτό για το τελικό 1-0, έπειτα από ωραία συνεργασία με τον Ρίτερ.