Λύγισε τη Βίρτους με καυτό Πίτερς ο Ολυμπιακός!

Με τον Πίτερς να κάνει εξαιρετική εμφάνιση (16π.), ο Ολυμπιακός επικράτησε 78-66 της Βίρτους Μπολόνια και πέρασε στον τελικό του τουρνουά της Κρήτης, όπου θα αντιμετωπίσει τη Φενέρμπαχτσε.

Ο Ολυμπιακός... ξύπνησε στο δεύτερο ημίχρονο, νίκησε 78-66 τη Βίρτους Μπολόνια και προκρίθηκε στον τελικό του τουρνουά της Κρήτης, όπου θα αντιμετωπίσει αύριο τη Φενέρμπαχτσε.

Πρώτος σκόρερ ο εξαιρετικός Πίτερς για τους Πειραιώτες, καθώς σημείωσε 16 πόντους με 3/4 τρίποντα και μάζεψε πέντε ριμπάουντ, ενώ ο Βεζένκοβ ακολούθησε με 15 πόντους, τρία ριμπάουντ και τρία κλεψίματα.

Το ντεμπούτο του μπροστά στον κόσμο της ομάδας έκανε ο Φουρνιέ, που σημείωσε πέντε πόντους και είχε επίσης δύο ριμπάουντ, ένα κλέψιμο και ένα λάθος σε 17:42 συμμετοχής.

Από πλευράς Ιταλών, ξεχώρισε ο Ζίζιτς, με 13 πόντους, ενώ έντεκα συν πέντε ριμπάουντ είχε ο Κλάιμπερν.

Οι Πειραιώτες ξεκίνησαν με Ντόρσεϊ, Βιλντόσα, Φουρνιέ, Βεζένκοβ και Ράιτ στο παρκέ.

Ο Γάλλος και ο Βούλγαρος ξεκίνησαν ζεστά το ματς, με το σκορ να είναι 9-5 υπέρ των Πειραιωτών μετά από δύο λεπτά αγώνα, ωστόσο οι Ιταλοί αντέδρασαν και απέκτησαν μόνιμο προβάδισμα γύρω στους πέντε πόντους, με τους Κλάιμπερν-Ζίζιτς να είναι εξαιρετικοί και τον Κορντινιέ να κάνει το 26-20 στο φινάλε του πρώτου δεκαλέπτου.

Το δεύτερο δεκάλεπτο ξεκίνησε με 2/2 τρίποντα από τον Πίτερς για την «ερυθρόλευκη» ισοφάριση, εντούτοις δύο τρίποντα του Μόργκαν και ένα του Σενγκέλια, σε συνδυασμό με τις συνεχόμενες κακές επιθέσεις των παικτών του Μπαρτζώκα, έφεραν τους Ιταλούς στο +9 (37-28) στα 4:54 πριν την ανάπαυλα.

Το τρίποντο του Κλάιμπερν εκτόξευσε τη διαφορά στους δώδεκα πόντους πριν μειώσει ο Βιλντόσα σε 40-31, βάζοντας τέλος στη δυστοκία της ομάδας του. Ακολούθησαν έξι αναπάντητοι πόντοι από Πετρούσεφ, Βεζένκοβ και Ντόρσεϊ για να μπουν ξανά στο ματς οι Πειραιώτες, με το ημίχρονο να βρίσκει την ελληνική ομάδα πίσω με 42-38.

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε με 2/2 τρίποντα των Βεζένκοβ και Ντόρσεϊ, με τους «ερυθρόλευκους» να καταφέρνουν να ξαναπάρουν προβάδισμα για πρώτη φορά μετά την αρχή του ματς με τον Ράιτ (48-46).

Οι Ιταλοί αντέδρασαν και ανέκτησαν το προβάδισμα γρήγορα, όμως ένα τρίποντο του Παπανικολάου λίγο πριν το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου επέτρεψε στον Ολυμπιακό να πάει με προβάδισμα ενός πόντου (57-56) στην τελευταία περίοδο.

Πίτερς και Βιλντόσα έστειλαν γρήγορα την ομάδα του Μπαρτζώκα στο +6 (62-56), με τη Βίρτους να μειώνει στον πόντο (67-66) με τον Παγιόλα 3,5 λεπτά πριν το φινάλε αλλά να μένει, στη συνέχεια, άποντη και να βλέπει τους «ερυθρόλευκους» να καθαρίζουν το ματς με πρωταγωνιστή τον Αμερικανό, φτάνοντας στο άνετο 78-66.

Τα δεκάλεπτα: 20-26, 38-42, 57-56, 78-66

Ολυμπιακός (Γ. Μπαρτζώκας): Γουόκαπ, Γουίλιαμς-Γκος 2, Ράιτ 12 (7 ριμπάουντ), Μήτρου-Λονγκ, Λαρεντζάκης, Βιλντόσα 8 (2/5 τρίποντα), Βεζένκοβ 15 (5/5 δίποντα, 1/5 τρίποντα), Παπανικολάου 3, Ντόρσεϊ 10 (2/5 τρίποντα), Πίτερς 16 (3/4 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Πετρούσεβ 7 (7 ριμπάουντ), Φουρνιέ 5 (2 ριμπάουντ, 2 ασίστ)

Βίρτους Μπολόνια (Λ. Μπάνκι): Κορντινιέ 10, Παγιόλα 6 (3 ριμπάουντ), Κλάιμπερν 11 (/7 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Βισκόντι, Σενγκέλια 10 (1/2 τρίποντα), Χάκετ, Μόργκαν 11 (3/8 δίποντα), Πολονάρα, Ντιούφ 2, Ζίζιτς 13 (7 ριμπάουντ), Άκελε, Τάκερ 3