Ευρώπη

«Πλήρωσε» τα λάθη της η Χάποελ του Καστρίτη

Την ήττα με σκορ 82-81 στη δεύτερη παράταση, γνώρισε η Χάποελ Τελ Αβίβ από την Γκιλμπόα Γκαλίλ, για τη δεύτερη ημέρα στην επανέναρξη του πρωταθλήματος Ισραήλ.

Τις αυτοκτονικές της τάσεις «πλήρωσε» η Χάποελ Τελ Αβίβ, με αποτέλεσμα να ηττηθεί 82-81 στη δεύτερη παράταση από την Γκιλμπόα Γκαλίλ.

Η ομάδα του Γιάννη Καστρίτη έχασε την ευκαιρία να πάρει τη νίκη στην κανονική διάρκεια, αλλά στην τελευταία επίθεση έκανε λάθος. Τόσο στο πρώτο έξτρα πεντάλεπτο, όσο και στο δεύτερο ο Σεκ Χένρι αστόχησε σε κρίσιμες προσπάθειες, ενώ το σουτ που έκρινε τον αγώνα ήταν το τρίποντο του Τόμασον, στα 8’’ πριν τη λήξη της δεύτερης παράτασης, με το οποίο διαμορφώθηκε το τελικό σκορ.

Ο Τόμασον ήταν και πρώτος σκόρερ για την Γκιλμπόα με 22 πόντους, αλλά μεγάλος πρωταγωνιστής ήταν και ο Μίτσελ με 19π. και 14 ριμπάουντ.

Από τη Χάποελ του Καστρίτη, ξεχώρισαν οι Ζάνα και Ντέιβις με 23 και 22 πόντους αντίστοιχα, ενώ ο πρώτος «κατέβασε» και 15 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 13-11, 33-28, 45-54, 65-65 κ.α., 71-71 παρ., 81-82 β’ παρ.