BCL

Άντεξε στην αντεπίθεση της Ράστα Φέχτα και έκανε σεφτέ στο φετινό BCL ο Προμηθέας!

Παρότι έχασε διαφορά 17 πόντων με την οποία προηγήθηκε στο πρώτο ημίχρονο, ο Προμηθέας τελικά κατάφερε να φύγει νικητής με 88-86 από τη Γερμανία, κάνοντας σεφτέ στο φετινό BCL!

Άντεξε στην αντεπίθεση της Ράστα Φέχτα και έκανε… σεφτέ στο φετινό BCL ο Προμηθέας!

Παρότι είδαν τη γερμανική ομάδα να επιστρέφει από το -17 με το οποίο βρέθηκε να χάνει στο πρώτο ημίχρονο, οι Πατρινοί βρήκαν τις λύσεις και τελικά πανηγύρισαν την οριακή νίκη με 88-86 χάρη σε καλάθι του Ιβούντου λίγο πριν το φινάλε, βελτιώνοντας το ρεκόρ τους σε 1-1 και «σβήνοντας» ουσιαστικά την εντός έδρας ήττα της πρεμιέρας από τη Νίμπουρκ.

Κορυφαίοι για τους νικητές, οι οποίοι για την επόμενη αγωνιστική της διοργάνωσης θα υποδεχθούν τη Γαλατασαράι (23/10), ήταν οι Γουίλιαμς (21π με ? τρίποντα), Ιβούντου (16π, 5 ριμπ), Λούντζης (14π, 4 ριμπ, 4 ασίστ) και Γουόκερ (13π, 6 ασίστ), ενώ για τους γηπεδούχους ξεχώρισαν Αμίνου και Γκάρντνερ, οι οποίοι πέτυχαν από 16 πόντους.

Το ματς:

Ο Προμηθέας μπήκε πολύ δυνατά στο ματς και μπήκε από νωρίς στη θέση του οδηγού, με τους Πέρι και Βάρναντο να του δίνουν προβάδισμα με 11-8, ενώ με τον Ουίλιαμς να βρίσκει ρυθμό από νωρίς, οι Πατρινοί έφτιαξαν διψήφια διαφορά (24-14), πριν ο Λούντζης διαμορφώσει το 29-16 του πρώτου δεκαλέπτου.

Ο Έλληνας γκαρντ βρέθηκε σε πολύ καλό βράδυ και η διαφορά εκτοξεύθηκε στο +17 (16-33) στο 11’, με τη Φέχτα να βγάζει αντίδραση βελτιώνοντας κατακόρυφα την αμυντική της λειτουργία και καταφέρνοντας να μειώσει μετά από ώρα τη διαφορά σε μονοψήφια επίπεδα (28-37). Λίγο αργότερα, οι γηπεδούχοι πλησίασαν μέχρι και το 40-47, πριν οι Ουίλιαμς και Γκρούνλοχ διαμορφώσουν το 41-50 του πρώτου ημιχρόνου.

Βελτιωμένη στο τρίτο δεκάλεπτο η Φέχτα, με πρωταγωνιστές της τους Γκάρντνερ και Αμίνου πλησίασε σε «απόσταση βολής» (52-56) στο 23', ενώ ο Ουίλιαμς ανέβασε ξανά στροφές συνεχώς δίνοντας επιθετικές λύσεις στον Προμηθέα, ανεβάζοντας ξανά τη διαφορά (62-71), ενώ οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 71-74, με τη λήξη της τρίτης περιόδου.

Με.. μπροστάρη τον Γκάρνερ, η Φέχτα κατάφερε να φτάσει μέχρι την ισοφάριση (78-78) στο 33', παίρνοντας μάλιστα και στο προβάδισμα με τρίποντο του Γκάρντνερ, με το παιχνίδι να γίνεται ντέρμπι λίγο πριν το φινάλε. Στην «τελική ευθεία», ο Ουόκερ έβαλε τον Προμηθέα στο +3 (83-86), αλλά ο Κάμπελ ισοφάρισε με μεγάλο τρίποντο, πριν ο Ιβούντου διαμορφώσει με δύσκολο καλάθι το τελικό 86-88!

Τα δεκάλεπτα: 16-29, 41-50, 71-74, 86-88