Ευρώπη

Η Σάσαρι κράτησε το FEC στην Ιταλία

Με πανηγυρικό τρόπο, η Σάσαρι κατέκτησε το φετινό Europe Cup της FIBA, νικώντας τη Βούρτζμπουργκ στη Γερμανία 81-79 στον δεύτερο τελικό και διαδέχεται στο «θρόνο» τη «συμπατριώτισσα» Βενέτσια.

Η Σάσαρι νίκησε τη Βούρτζμπουργκ 81-79 στη Γερμανία στον δεύτερο τελικό του Europe Cup της FIBA και, σε συνδυασμό με το 89-84 της πρώτης αναμέτρησης στη Σαρδηνία την περασμένη εβδομάδα, πήρε πανηγυρικά το τρόπαιο και έγινε η δεύτερη ιταλική ομάδα μετά τη Βενέτσια του Μάικ Μπράμου την περυσινή σεζόν.

Η Βούρτζμπουργκ προηγήθηκε με +5 στο πρώτο ημίχρονο, όμως τα επιμέρους σκορ των Ιταλών τους έδωσαν το προβάδισμα στην τρίτη περίοδο και έφεραν και το τελικό +2.

Για τους νικητές, ξεχώρισαν οι Ντάισον Πιέρ με 19, Τζέιμι Σμιθ με 15 και Ρασόν Τόμας με 14 πόντους, ενώ βοήθησε σημαντικά και ο Στέφανο Τζεντίλε με 10 πόντους. Για τους Γερμανούς, ο Μπόουλιν είχε 20 και ο Ουέλς 18 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 26-19, 46-41, 65-64, 79-81