Ευρώπη

Η… παρηγοριά στην Άντβερπ και η απογοήτευση στην Μπάμπεργκ

Με θετικό τρόπο ολοκλήρωσε η Άντβερπ την παρουσία της στο Final Four του Basketball Champions League, καθώς επικράτησε 72-58 της Μπάμπεργκ, στον μικρό τελικό.

Έδωσε μία μικρή… χαρά στον κόσμο της η Άντβερπ!

Η οικοδέσποινα του Final Four του Basketball Champions League νίκησε άνετα 72-58 την απογοητευτική Μπάμπεργκ, με αποτέλεσμα να κατακτήσει την τρίτη θέση.

Κορυφαίος των Βέλγων ήταν ο Τέιτ με 16 πόντους και 7 ριμπάουντ, με τον πρώην παίκτη του Απόλλωνα Πάτρας, Καλινόσκι, να είχε 10 πόντους. Ο Πάρι Λι, ο οποίος θεωρείται κλεισμένος από την ΑΕΚ, ήταν πολύ άστοχος, καθώς σε 24:31’’ είχε 3 πόντους (1/3 διπ., 0/5τρ.), 3 ριμπάουντ και 5 ασίστ.

Από τους ηττημένους, ξεχώρισαν οι Ολίντε και Κουμπόλκα με 12 και 10 πόντους αντίστοιχα, με τον Νίκο Ζήση να αγωνίζεται για μόλις 4:55’’ και να είχε 6 πόντους και 1 ριμπάουντ.

Ντέρμπι ήταν στο πρώτο δεκάλεπτο το παιχνίδι, με το τέλος του να βρίσκει την Μπάμπεργκ μπροστά (18-15). Ωστόσο, στη δεύτερη περίοδο η Αντβέρπ έκανε την αντεπίθεσή της και με εξαιρετική άμυνα κατάφερε να κάνει ένα επιμέρους σκορ 8-22, για να πάει στα αποδυτήρια με το +11 (26-37).

Οι οικοδεσπότες είχαν τον έλεγχο του παιχνιδιού και στην τρίτη περίοδο, φτάνοντας ακόμη και στο +15 (34-49), στο 26’. Από εκείνο το σημείο και έπειτα, οι Γερμανοί αντέδρασαν και έτσι κατάφεραν να ρίξουν τη διαφορά σε μονοψήφια τιμή (42-51). Στο τέταρτο δεκάλεπτο, η Άντβερπ έδωσε το πρόωρο… τέλος στην αναμέτρηση, καθώς έφτασε στο +20 (47-67), στο 35’, παίρνοντας τη νίκη με το τελικό 72-58.

Τα δεκάλεπτα: 18-15, 26-37, 42-51, 58-72