Ευρώπη

Έπεσε αμαχητί στη Λετονία ο Ολυμπιακός

Ούτε που πάλεψε κόντρα στη Ρίγα ο Ολυμπιακός, αφού συνετρίβη στη Λετονία 70-44 για τη 12η αγωνιστική της Ευρωλίγκας μπάσκετ γυναικών.

Η Ρίγα σάρωσε τον Ολυμπιακό 70-44 στη Λετονία για τη 12η αγωνιστική της Ευρωλίγκας μπάσκετ γυναικών και τον άφησε στη μία νίκη και εδώ και καιρό εκτός και των δύο ευρωπαϊκών διοργανώσεων.

Οι γηπεδούχες πήραν τον έλεγχο στο δεύτερο ημίχρονο και ξέφυγαν των πρωταθλητριών Ελλάδος, φτάνοντας στο +26.

Ο Ολυμπιακός βρέθηκε πίσω στο σκορ από την αρχή και «πλήρωσε» την κακή δεύτερη περίοδο και το επιμέρους σκορ 14-4 ου δέχτηκε από τις Λετονές. Έτσι, πήγε στο ημίχρονο στο -16.

Πρώτη σκόρερ για τις νικήτριες ήταν η Πουλβέρε (17π.), ενώ διψήφιες για τον Ολυμπιακό ήταν η Τίκβιτς (12π.) και η Νικολοπούλου (11π.).

Τα Δεκάλεπτα: 22-16, 36-20, 52-31, 70-44