Ευρώπη

Απέκτησε μικρό προβάδισμα μετά από «θρίλερ» η Χάποελ

Έστω και μετά από «θρίλερ», η Χάποελ νίκησε στην Ιερουσαλήμ 75-73 την Τενερίφη στον πρώτο μεταξύ τους προημιτελικό του BCL και απέκτησε ένα μικρό προβάδισμα για την πρόκριση στο φάιναλ φορ.

Η Χάποελ Ιερουσαλήμ νίκησε στην ισραηλινή πρωτεύουσα μετά από «θρίλερ» 75-73 την Τενερίφη στον πρώτο μεταξύ τους προημιτελικό του BCL και πήρε ένα μικρό προβάδισμα για την πρόκριση στο φάιναλ φορ, ενόψει της ρεβάνς της επόμενης Τετάρτης στα Κανάρια Νησιά.

Οι παίκτες του Οντετ Κάτας έφτασαν στο +9 στην ολοκλήρωση του πρώτου ημιχρόνου, όμως οι Ισπανοί απάντησαν με ένα επιμέρους σκορ 10-23 και 0-17 σερί νωρίτερα στην ολοκλήρωση του τριαντάλεπτου, αντέχοντας στην αντεπίθεση των Ισπανών στην τέταρτη περίοδο, με τις βολές του Μπράουν στα 2’’ να διαμορφώνουν το τελικό αποτέλεσμα.

Κορυφαίοι των νικητών ήταν ο Αμερικανός γκαρντ, πρώην των ΚΑΟΔ, ΑΕΚ με 20 πόντους, έχοντας τη συμπαράσταση του Φελντέιν με 18 πόντους, ενώ 13 πρόσθεσε ο Στουντεμάιρ.

Για τους Ισπανούς, ξεχώρισαν οι Αΐβερσον με 20 και Αμπρομάιτις με 16 πόντους.

Τα Δεκάλεπτα: 22-17, 45-36, 55-59, 75-73