Με εμφάνιση που θύμισε την Ζαλγκίρις της… κανονικής σεζόν οι Λιθουανοί επικράτησαν εύκολα στο Κάουνας της Άλμπα με 92-56, για την έκτη αγωνιστική του Ε’ ομίλου του Top 16 της Euroleague. Η ομάδα του Ρίμας Κουρτινάιτις που είχε προβληματίσει με την απόδοσή της το τελευταίο διάστημα, θύμισε το καλό πρόσωπο που παρουσίασε στην αρχή της σεζόν και επικράτησε άνετα των Γερμανών.

Το 2-4 έκανε η ομάδα του Κάουνας, στο 1-5 βρίσκεται πλέον η Άλμπα.

Πόποβιτς και Ντάρντεν οι κορυφαίοι των νικητών. Ιντμπίχι και Μπάιαρς οι μοναδικοί παίκτες των φιλοξενούμενων με διψήφιο αριθμό πόντων…

Με έμφαση κυρίως στην επίθεση και όχι… στην άμυνα, Ζαλγκίρις και Άλμπα συμβάδιζαν στο μεγαλύτερο μέρος του πρώτου δεκαλέπτου. Προς το τέλος ωστόσο με επιμέρους 7-2 οι γηπεδούχοι πήραν προβάδισμα, 26-21. Οι παίκτες του Κουρτινάιτις πίεσαν στην άμυνα στη συνέχεια, αυξάνοντας διαρκώς την υπέρ τους διαφορά η οποία έφτασε και στο +11 (44-33). Ωστόσο οι φιλοξενούμενοι έστω και πλησιάζοντας στο ημίχρονο μείωσαν στους επτά, 44-37.

Μαγικό δεκάλεπτο για την Ζαλγκίρις, το τρίτο. Η καλή άμυνα σε συνδυασμό με τον σεληνιασμένο Πόποβιτς της επέτρεψαν να «κλειδώσει» τη νίκη. Αρχικά οι Λιθουανοί κράτησαν στο μηδέν την ομάδα του Ομπράντοβιτς για σχεδόν πέντε λεπτά, ενώ παράλληλα φόρτσαραν στην επίθεση και βρέθηκαν με την ολοκλήρωση των 30’ στο +24 (70-46)!

Διαδικαστικού χαρακτήρα η τελευταία περίοδος με την Ζαλγκίρις να αυξάνει ολοένα τη διαφορά η οποία έφτασε στη μέγιστή τιμή της στο φινάλε, στους +36, 92-56

Τα δεκάλεπτα: 26-21, 44-37, 70-46, 92-56

Ζάλγκιρις Κάουνας (Κουρτινάιτις): Ντάρντεν 17 (1), Πόποβιτς 22 (4), Ν. Λαβρίνοβιτς 7 (1), Γιουσκεβίτσιους 6, Λιπκεβίτσιους 2, Γιανκούνας, Ντέλας 8 (6 ριμπάουντ), Κουζμίνσκας 14 (2), Λαφαγιέτ 2, Καουκένας 5, Φουτ 1, Ξ. Λαβρίνοβιτς 8.

Άλμπα Βερολίνου (Ομπράντοβιτς): Σούλτζε 3, Νέι, Σάφαρτζικ 3 (1), Τόμπσον 8, Μπάιαρς 10 (2), Ντζέντοβιτς 5, Μιράγες 2, Γουντ, Φόστερ 8 (1), Ιντμπίχι 12, Μόρλεϊ 5 (1)