Βόλεϊ

Πέρασε από Νάξο και πάει στο ντέρμπι ο Ολυμπιακός

Με ανατροπή ο Ολυμπιακός πέρασε από τη Νάξο με 3-1 σετ επί του Πανναξιακού στην έκτη αγωνιστική της Α1 βόλεϊ γυναικών και δείχνει πανέτοιμος για το μεγάλο ντέρμπι με τον Παναθηναϊκό.

Σε ετοιμότητα για το μεγάλο ντέρμπι με τον Παναθηναϊκό έδειξε να βρίσκεται ο Ολυμπιακός, ο οποίος πέρασε δύσκολα από τη Νάξο, επικρατώντας 3-1 σετ του Πανναξιακού, στην έκτη αγωνιστική της Α1 βόλεϊ γυναικών.

Με κορυφαίες τις Χίπε και Μαλασάι, οι ερυθρόλευκες κατάφεραν να ανατρέψουν το προβάδισμα που πήρε ο Πανναξιακός στα σετ και με μετά από σπουδαίες μάχες πήρε το τρίποντο.

Μεγάλο θρίλερ έγινε στο τρίτο σετ, όταν ο Ολυμπιακός προηγήθηκε δύσκολα 17-13, όμως οι γηπεδούχοι κατάφεραν να προσπεράσουν με ένα σερί 5-0 σετ 18-17, ενώ πήραν τα ηνία και στο 23-22. Οι δύο ομάδες έφτασαν πόντο πόντο μέχρι το 27-27, με τις «ερυθρόλευκες» να καθαρίζουν με δύο πόντους της Χίππε.

Πανναξιακός (Γιώργος Ρούσης): Φρέσκο 8 (7/42 επ., 1 μπλοκ), Δρακουλίδου 4 (1/6 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Οικονομίδου 11 (7/19 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Γάτση 7 (4/23 επ., 45%υπ.-32%αρ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Τοτσίδου 13 (8/42 επ., 25%υπ.-25%αρ., 4 άσσοι, 1 μπλοκ), Ζακχαίου 16 (7/16 επ., 9 μπλοκ), Κακουράτου -λ (35%υπ.-28%αρ.)/ Ποτοκάρ 4 (3/10 επ., 56% υπ.-56%αρ.,1 άσσος), Σεφεριάδου
Ολυμπιακός (Μπράνκο Κοβάτσεβιτς): Γιώτα 5 (1/5 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Λαζάρεβιτς 7 (7/27 επ., 47% υπ.-43%αρ.), Μαλασάϊ 15 (11/13 επι., 26%υπ.-17%αρ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Λαμπρούση 9 (6/17 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Χριστοδούλου 5 (2/4 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Χίππε 25 (23/55 επ., 2 άσσοι), Κονόμη -λ (50%υπ.-50%αρ.)/ Κοκκινάκη -λ (27% υπ.-27%αρ.), Τσίμα 5 (5/11 επ., 23%υπ.-15%αρ.), Εμμανουηλίδου

Στην πρώτη του εντός έδρας ήττα οδήγησε τους Μακεδόνες το Μαρκόπουλο, που συνέχισε για τρίτη αγωνιστική το θετικό σερί του επικρατώντας 3-1 σετ.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά και πήραν το πρώτο σετ, όμως η ομάδα του Γιάννη Νικολάκη επέβαλε από κει και πέρα το ρυθμό της και έφτασε άνετα στη νίκη.

Τα σετ: 25-23, 27-29, 18-25, 14-25