Βόλεϊ

Το παλεύει ο Άρης

Σημαντική νίκη στην προσπάθειά του να παραμείνει στη μεγάλη κατηγορία έκανε ο Άρης, καθώς επιβλήθηκε εκτός έδρας της Ορεστιάδας με 3-0 σετ για τη 17η αγωνιστική της Volleyleague.

Ένα ακόμα βήμα για την αποφυγή του υποβιβασμού πραγματοποίησε ο Άρης. Οι «κιτρινόμαυροι» νίκησαν 3-0 μέσα στην Ορεστιάδα και με το δεύτερο συνεχόμενο θετικό αποτέλεσμα -αφού την προηγούμενη εβδομάδα είχαν επικρατήσει της ΜΕΝΤ επίσης με 3-0- διατηρούν τις ελπίδες τους για την αποφυγή της διαδικασίας των πλέι άουτ.

Στο πρώτο σετ, αν και μέχρι τα μισά οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ, οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να ανοίξουν τη διαφορά από τους «ακρίτες» και να το κατακτήσουν με 25-20.

Στο δεύτερο σετ η Ορεστιάδα είχε το κεφάλι στο σκορ, αλλά δεν μπόρεσε να απομακρυνθεί. Έτσι, αφού οι παίκτες του Κώστα Μέλκα διατηρήθηκαν σε απόσταση βολής με μία αντεπίθεση προς το τέλος, πήραν κεφάλι στο σκορ και έκαναν το 2-0 με 28-26.

Οι παίκτες του Κώστα Δεληκώστα μπήκαν μουδιασμένα στο τρίτο σετ και μοιραία οι Θεσσαλονικείς προηγήθηκαν με επτά πόντους (9-16). Τότε όμως αντέδρασαν και επανήλθαν στη διεκδίκηση του αγώνα ισοφαρίζοντας σε 24-24. Ο Άρης όμως, πιο ψύχραιμος στις κρίσιμες στιγμές, κατάφερε να ολοκληρώσει επιτυχώς το σετ με 26-24 και να φτάσει στη νίκη.

Πρώτος σκόρερ του αγώνα ήταν ο Καμίνσκι του Άρη με 19 πόντους και τον ακολούθησαν σε απόδοση από τους νικητές ο Μαυροβουνιώτης και ο Στίγγας με 10, ενώ πολύ καλός ήταν ο λίμπερο Μπαμπαλιούτας με 79% στην υποδοχή. Για την Ορεστιάδα ο Λούνα είχε 14 πόντους και ο Γκιγιέρμε 13.

Με τη νίκη αυτή ο Άρης έφτασε στους 16 βαθμούς και την 9η θέση μειώνοντας την απόσταση από την Ορεστιάδα που έχει 21 και είναι εκτός των θέσεων που οδηγούν στα πλέι άουτ.