Βόλεϊ

Στο Ανατόλια το ντέρμπι

Το Ανατόλια ήταν ο νικητής στην αναμέτρηση με τον ΟΠΕΡ, επικρατώντας 3-2 σετ των Κρητικών εκτός έδρας, στο πλαίσιο της δέκατης αγωνιστικής της Α1 βόλεϊ των γυναικών.

Το Ανατόλια νίκησε 3-2 σετ στο τάι μπρέικ τον ΟΠΕΡ στο Ρέθυμνο, στο πλαίσιο της δέκατης αγωνιστικής της Α1 βόλεϊ των γυναικών στο ντέρμπι ουραγών της βαθμολογίας και πήρε «ανάσα» στην προσπάθεια παραμονής στην κατηγορία, αφήνοντας τις φιλοξενούμενες στην αγωνία.

Ο αγώνας ήταν γεμάτος «ανατροπές», με το Ανατόλια να προηγείται με 0-1 σετ, αλλά τον ΟΠΕΡ να κατακτά στην κόντρα το δεύτερο σετ και να φτάνει εύκολα στο 2-1.

Η απάντηση των φιλοξενούμενων ήρθε στο τέταρτο σετ, ενώ στο τάι μπρέικ το 6-6 μετατράπηκε γρήγορα σε 7-12 και εκεί κρίθηκε το ματς.

Ζιώγας: «Αν και ήταν ένα παιχνίδι στα μέτρα μας, στο οποίο θα μπορούσαμε να πάρουμε και το "τρίποντο", εκ του αποτελέσματος φάνηκε ότι δεν μπορέσαμε να διαχειριστούμε την πίεση. Το άγχος δεν μας βοήθησε, ώστε να βγάλουμε κάποια πράγματα στο γήπεδο και, έτσι, ήρθε η ήττα».

Τζιουμάκας: «Κάναμε μια καλή νίκη, η οποία ήταν σημαντική βαθμολογικά, αλλά θα μας βοηθήσει σημαντικά και στον τομέα της ψυχολογίας, αφού οι συνεχόμενοι τραυματισμοί μας είχαν επηρεάσει. Ελπίζω αυτό το αποτέλεσμα να αποτελέσει την αρχή μιας καλύτερης πορείας».

Τα σετ: 21-25, 25-23, 25-11, 12-25, 10-15

ΟΠΕΡ (Ζιώγας): Κλεισιάρη 11 (11/35 επ., 24% υπ. – 15% άριστες), Σαπαρέφσκα 14 (10/31 επ., 1 άσο, 3 μπλοκ, 57% υπ. – 43% άριστες), Παρασκάκη 5 (4/9 επ., 1 άσο), Καλογριδάκη 5 (4/11 επ., 1 άσο), Ξαγοραράκη 6 (1/7 επ., 1 άσο, 4 μπλοκ), Ζούνιτς 15 (14/35 επ., 1 μπλοκ), Χατζάκη Ε –λ (33% υπ. – 22% άριστες) /

Ανατόλια (Τζιουμάκας): Καετάνο 27 (24/53 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ, 70% υπ. – 57% άριστες), Νικολαΐδου 4 (2/6 επ., 2 μπλοκ), Τσοπούλου 12 (10/22 επ., 2 άσοι, 64% υπ. – 45% άριστες), Κωνσταντινίδου 19 (12/16 επ., 3 άσοι, 4 μπλοκ), Καλτουρμίδου Ρ. 11 (7/19 επ., 2 άσοι, 2 μπλοκ), Τσιούκαρη 5 (4/16 επ., 1 άσο), Ιωαννίδου –λ (72% υπ. – 58% άριστες) / Δραγουμάνου 3 (2/6 επ., 1 μπλοκ, 50% υπ. – 17% άριστες), Ρεΐζογλου, Καλτουρμίδου Αν.