Βόλεϊ

Πρόκριση «γιορτή»…

Νίκη ή ήττα με 3-2 σετ θέλει ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης την Τετάρτη κόντρα στη Σέλβερ στην ακριτική πόλη, ώστε να προκριθεί στους «16» του Challenge Cup βόλεϊ των ανδρών.

Οι αθλητές του Σάκη Μουστακίδη είχαν επικρατήσει 3-0 σετ στη χώρα της πρώην Σοβιετικής Ένωσης και ελπίζουν σε μια πρόκριση «γιορτή» στην επόμενη φάση της διοργάνωσης.

Ο τεχνικός της ομάδας ζήτησε από τους παίκτες του σοβαρότητα και υπευθυνότητα και να μην υποτιμήσουν τον αντίπαλο. «Έχω ζήσει πολλούς ευρωπαϊκούς αγώνες και ο κάθε ένας έχει τη σημασία του. Υπάρχει ξεχωριστή ψυχολογία. Οι Εσθονοί θα έρθουν για να ρισκάρουν και να παίξουν ελεύθερα.

Πρέπει να είμαστε προσεκτικοί. Χρειαζόμαστε ένα καλό ξεκίνημα για να πάρουμε το "πάνω χέρι". Είναι ευκαιρία για να γιορτάσουμε μία ακόμα ευρωπαϊκή επιτυχία, μαζί με τους οπαδούς του συλλόγου».

Ο Εθνικός θα μάθει τον αντίπαλό του στην επόμενη φάση την Πέμπτη, μετά την αναμέτρηση Αμπιάν Λικούργους Γκρόνιγκεν- Φάτρα Ζλιν.

Επιμέλεια: Παναγιώτης Βλαχαδάμης