Βόλεϊ

Τα έφερε τούμπα η ΑΕΚ και πήρε το «θρίλερ» με Παναθηναϊκό!

Ενώ έχανε με 1-2 σετ από τον Παναθηναϊκό, η ΑΕΚ νίκησε 3-2 σετ τους «πράσινους» στο μεγάλο ντέρμπι της τρίτης αγωνιστικής της Volley League στο Μετς και πήρε την πρώτη της μεγάλη νίκη φέτος.

Η ΑΕΚ νίκησε με «ανατροπή» 3-2 σετ τον Παναθηναϊκό στο μεγάλο ντέρμπι της τρίτης αγωνιστικής της Volley League που διεξήχθη στο Μετς και έδειξε ικανή να διεκδικήσει κάτι καλό τη φετινή σεζόν άμα τη επιστροφή της στα μεγάλα «σαλόνια».

Ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε 1-0 και 2-1 σετ, όμως οι «κιτρινόμαυροι» βρήκαν τα ψυχικά αποθέματα για να «γυρίσουν» την κατάσταση.

Για τον Παναθηναϊκό, ξεχώρισε στο σημερινό ματς ο Ράπτης που είχε 22 πόντους, αλλά δεν κατάφερε να βοηθήσει σε τέταρτο και πέμπτο σετ.

Ο Παναθηναϊκός με όπλο το καλό του μπλοκ κατάφερε να αποκτήσει ένα +3 στην αρχή της αναμέτρησης. Η ΑΕΚ μείωσε σε 6-7, όμως το μπλοκ των «πράσινων» έφερε το 14-9 με πρωταγωνιστή τον Πανταλέοντα. Ο Γιορντάνοφ διατηρούσε το +4 με +5, το σερβίς της ΑΕΚ δεν είχε αποτέλεσμα και έγινε το 0-1.

Η ΑΕΚ προηγήθηκε 5-3 στο ξεκίνημα του δεύτερου σετ και έφτασε στο 7-3 και στο το 9-6. Τα δύο σερί μπλοκ του Πανταλέοντα και ο άσος του Ράπτη έφεραν το 9-9 και η ΑΕΚ βρέθηκε στο +1. Η αλλαγή του Λάππα αντί του Μότα έφερε έφερε το +2 με +3. Με άσο του Κουλοχέρη, η ΑΕΚ πήγε στο 23-20, με τον Παναθηναϊκό να μειώνει και πάλι στον πόντο, όμως δύο σερί επιθέσεις του Λάππα τελείωσαν το σετ.

Στο τρίτο σετ, τόσο η ΑΕΚ, όσο και ο Παναθηναϊκός, προσπάθησαν να επιτεθούν από το σερβίς και αυτό έφερε πάρα πολλά λάθη από τις δύο πλευρές και, έτσι, δεν μπορούσε καμία ομάδα να ξεφύγει στο σκορ. Ο Παναθηναϊκός με μπλοκ του Πελεκούδα προηγήθηκε 6-8, αλλά η "Ένωση" ισοφάρισε σε 8-8. Στο 16-17, ο Παναθηναϊκός με δύο σερί άσους του Ράπτη έφτασε στο 16-20 και ο Παπαδόπουλος μείωσε σε 18-20. Δύο σερί μπλοκ του Πελεκούδα έδωσαν το σετ στον Παναθηναϊκό.

Η ΑΕΚ μπήκε στο τέταρτο σετ με τακτική στο σερβίς και ανέλαβε τις επιθέσεις του Παναθηναϊκού ο Γιακομπσεν. Η ΑΕΚ προηγήθηκε 10-7 και διατηρούσε το +1, όμως οι Μότα, Παπαδόπουλος και Στοϊλοβιτς, έφεραν στο 18-14 και έφτασε στο 25-19.

Στο πέμπτο σετ, ο Παναθηναϊκός με άσο του Πανταλέοντα προηγήθηκε 6-8 και 10-12 με μπλοκ του Γιάκομπσεν. Μία επίθεση του Παπαδόπουλου και ένα μπλοκ του Κανέλλου έφεραν το 12-12, ενώ η ΑΕΚ προηγήθηκε από το λάθος του Γιάκομπσεν. Μια κακή επίθεση του Γιορντάνοφ έδωσε το σετ στην ΑΕΚ.

1ο σετ: 6-8, 10-16, 14-21, 18-25

2ο σετ: 8-5, 16-14, 21-18, 25-22

3ο σετ: 6-8, 14-16, 18-21, 19-25

4ο σετ: 8-7, 16-13, 21-17, 25-19

5ο σετ: 5-4, 7-8, 10-12, 15-13

*Οι πόντοι της ΑΕΚ προήλθαν από 5 άσσους, 49 επιθέσεις, 16 μπλοκ και 37 λάθη αντιπάλων. Του Παναθηναϊκού προήλθαν από 6 άσσους, 52 επιθέσεις, 12 μπλοκ και 37 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 18-25, 25-22, 19-25, 25-19, 15-13

ΑΕΚ (Νεόφυτος): Χαραλαμπίδης 3 (2/5 επ., 1 μπλοκ), Δρογκάρης 1 (μπλοκ), Στοΐλοβιτς 13 (11/28 επ., 2 μπλοκ, 64% υπ. - 45% άριστες), Κανέλλος 15 (9/9 επ., 6 μπλοκ), Τζιουμάκας 2 (1 άσσος, 1 μπλοκ), Μότα 9 (7/18 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 61% υπ. - 28% άριστες) / Γκαράς (λ, 56% υπ. - 30% άριστες), Λιόκα 1 (1/2 επ.), Κουλοχέρης 2 (2 άσσοι), Παπαδόπουλος 16 (13/33 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Μαυραγάνης 3 (1/3 επ., 2 μπλοκ), Λάππας 5 (5/11 επ., 56% υπ. - 33% άριστες)

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ανδρεόπουλος): Γιάκομπσεν 1 (μπλοκ), Γιορντάνοφ 16 (14/34 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Ανδρεόπουλος 8 (8/14 επ., 71% υπ. - 29% άριστες), Πανταλέων 13 (7/11 επ., 1 άσσος, 5 μπλοκ), Ράπτης 22 (16/37 επ., 4 άσσοι, 2 μπλοκ, 39% υπ. - 18% άριστες), Πελεκούδας 10 (7/13 επ., 3 μπλοκ) / Ζήσης (λ, 74% υπ. - 26% άριστες), Γαλιώτος