Βόλεϊ

Υπέταξε τον ΠΑΟΚ και πήρε το πρώτο ντέρμπι της σεζόν ο Ολυμπιακός!

Ένας ανώτερος Ολυμπιακός καθ' όλη τη διάρκεια του αγώνα, υπέταξε με 3-0 σετ (25-23, 25-17, 25-21) τον ΠΑΟΚ στο «Μελίνα Μερκούρη», κατακτώντας το πρώτο ντέρμπι της σεζόν στη Volley League!

Το πρώτο ντέρμπι της σεζόν... βάφτηκε «ερυθρόλευκο»!

Σε συνέχεια των περσινών τελικών του πρωταθλήματος, ο Ολυμπιακός επικράτησε δίκαια και με σχετική άνεση του ανανεωμένου ΠΑΟΚ με 3-0 σετ (25-23, 25-17, 25-21) στο «Μελίνα Μερκούρη» στην πρεμιέρα της Volley League, ξεκινώντας έτσι τις εγχώριες διοργανώσεις με μια σπουδαία και μεγάλη νίκη απέναντι σε έναν διεκδικητή του τίτλου!

Στο πρώτο παιχνίδι του προπονητή, Ντάνιελ Καστελάνι, στην άκρη του πάγκου, οι «ερυθρόλευκοι» ήταν ανώτεροι καθ' όλη τη διάρκεια του αγώνα, φτάνοντας έτσι στην τρίτη νίκη της σεζόν, αφού είχαν προηγηθεί οι μεσοβδόμαδες νίκες επί της Μπιγέλινα και της Παρτίζαν για τα προκριματικά του CEV Champions League.

Από την άλλη, ο ΠΑΟΚ, στο πρώτο του επίσημο παιχνίδι στην χρονιά, έδειξε πως χρειάζεται ακόμα χρόνο για να δέσει σαν σύνολο, λόγω και των εννέα συνολικά αλλαγών στο ρόστερ του σε σχέση με πέρυσι. Μεγάλο ρόλο για την ομάδα του Γιόσκο Μιλεκόνσκι που δεν μπόρεσε να διεκδικήσει το αποψινό ντέρμπι, ήταν τα συνολικά 22 χαμένα σερβίς των παικτών του «δικεφάλου του βορρά»!

Το ματς:

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε πολύ δυνατά το παιχνίδι και χάρη στο καλό του μπλοκ προηγήθηκε 4-2. «Πληρώνοντας» με το ίδιο νόμισμα τον αντίπαλό του, ο ΠΑΟΚ έτρεξε ένα γρήγορο επιμέρους σκορ 4-1 για την προσπέραση και το 5-6. Με τους Κουμεντάκη και Ζουπάνη να βρίσκουν εντυπωσιακούς πόντους, οι «ερυθρόλευκοι» έτρεξαν σερί 5-1 για το υπέρ τους 10-7. Από εκείνο το σημείο και έπειτα, οι Θεσσαλονικείς υπέπεσαν σε πολλά και αβίαστα λάθη στο σερβίς τους, αφού ολοκλήρωσαν το σετ με 9 χαμένα σερβίς! Κάτι που είχε σαν αποτέλεσμα οι γηπεδούχοι να διατηρούν ένα προβάδισμα 2 πόντων μέχρι το φινάλε, με το καρφί του Παγένκ που «έσπασε» σ το διπλό μπλοκ του ΠΑΟΚ να διαμορφώνει το 25-23 του πρώτου σετ.

Ολυμπιακός-ΠΑΟΚ

Έχοντας το μομέντουμ και την ψυχολογία με το μέρος τους, οι «ερυθρόλευκοι» μπήκαν με τρομερή διάθεση και ενέργεια στο δεύτερο σετ, θέλοντας να «καθαρίσουν» την υπόθεση από νωρίς. Κάτι που τελικώς τα κατάφεραν αφού οι παίκτες του Ντάνιελ Καστελάνι κυριάρχησαν από το ξεκίνημα του σετ, «χτίζοντας» μεγάλες και σημαντικές διαφορές από τα πρώτα κιόλας λεπτά.

Με σύμμαχο την καλή και σταθερή τους άμυνα, αλλά και τα δυναμικά μπλοκ, ο Ολυμπιακός προηγήθηκε γρήγορα-γρήγορα με 6-3. Τα λάθη των φιλοξενούμενων στα δικά τους σερβίς συνεχίστηκαν και στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τον Γιόσκο Μιλεκόνσκι να αδυνατεί να βρει λύση στο πρόβλημα αυτό που «πλήγωνε» τον ΠΑΟΚ. Με τους Πειραιώτες να διατηρούν σταθερά μια διαφορά 3-4 πόντων στο πρώτο μισό του σετ, οι πρωταθλητές Ελλάδας έτρεξαν ένα επιμέρους σκορ 7-2 έχοντας ως πρωταγωνιστές τους Ιντάλγκο και Τράβιτσα, εκτοξεύοντας τη διαφορά στο +8 για το 17-9. Οι «ερυθρόλευκοι» συνέχισαν να αποδίδουν καλό βόλεϊ, φτάνοντας ακόμα και στο +10 για το 24-14, προτού ο ΠΑΟΚ βγάλει μια «μίνι» αντίδραση και μειώσει σε 24-17, με τον Ολυμπιακό να κάνει το 2-0 σετ με 25-17 μετά από άστοχο καρφί του Φαν ντεν Ντρις.

Τελείως διαφορετικό το σκηνικό στο τρίτο σετ, εκεί όπου ο ΠΑΟΚ «αφυπνίστηκε», βγάζοντας αντίδραση σε άμυνα και επίθεση. Με τον Φαν ντεν Ντρις να πετάει... φωτιές στην επίθεση και τον Φαν Γκάρντερεν να ακολουθεί, οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν για πρώτη φορά απόψε με +3 (6-9). Με πόντο στο διπλό μπλοκ και με άσο του Ιντάλγκο, ο Ολυμπιακός ισοφάρισε σε 9-9, με τους Θεσσαλονικείς στη συνέχεια να ξεφεύγουν εκ νέου στο σκορ για το 10-12. Τρία λάθη του ΠΑΟΚ ήταν αρκετά για τον Ολυμπιακό να ισοφαρίσει σε 13-13, με τους Ιντάλγκο και Παγένκ να κάνουν το 16-14, ενώ λίγο αργότερα, το απίθανο μπλοκ του Γκουσταβάο έστειλε τους γηπεδούχους στο +3 (18-15).

0

Με τον δεύτερο άσο του Ιντάλγκο στο ματς, ο Ολυμπιακός ξέφυγε στο +4 (20-16), δείχνοντας να «καθαρίζουν» τη δουλειά. Ωστόσο, ο ΠΑΟΚ αντέδρασε και με σερί 4-0 έφερε το ματς στα ίσα (20-20). Τρία... φθηνά λάθη όμως των «ασπρόμαυρων» στο φινάλε, ήταν αρκετά για τον Ολυμπιακό να πάρει το σετ με 25-21 και μαζί την πρώτη νίκη της σεζόν!

Τα σετ: 25-23, 25-17, 25-21.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Σ.Φ.Π. (Ντανιέλ Καστελάνι): Παγένκ 8 (5/9 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Γκουσταβάο 6 (3/7 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Κουμεντάκης 12 (8/16 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ, 67% υπ. - 67% άριστες), Ζουπάνι 8 (8/20 επ.), Τράβιτσα 2 (2/3 επ.), Ιντάλγκο 9 (6/17 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 57% υπ. - 29% άριστες) / Τζιάβρας (λ, 64% υπ. - 64% άριστες), Τζούριτς.

ΠΑΟΚ (Γιόσκο Μιλένκοσκι): Παπαλεξίου 2 (1/5 επ., 1 μπλοκ), Βαν Γκάρντερεν 11 (10/11 επ., 1 μπλοκ, 65% υπ. - 48% άριστες), Μπλάνκεναου, Ρουσό 11 (10/27 επ., 1 μπλοκ, 65% υπ. - 50% άριστες), Βαν Ντε Ντρις 10 (9/29 επ., 1 μπλοκ), Λινάρδος 3 (1/3 επ., 2 μπλοκ) / Κοκκινάκης (λ, 46% υπ. - 38% άριστες), Γάτσης 5 (3/4 επ., 2 μπλοκ), Τακουρίδης 2 (2/2 επ.).