Βόλεϊ

Με σούπερ Ντόκιτς ο Φοίνικας

Χάρη στις «εξάρσεις» του Μίροσλαβ Ντόκιτς, ο Φοίνικας νίκησε άνετα με 3-1 σετ τον Παμβοχαϊκό και έκανε το «2 στα 2» στη φετινή Volley league.

Ο Φοίνικας Σύρου νίκησε με 3-1 σετ τον Παμβοχαϊκό στο «Δημήτρης Βικέλας», στο πλαίσιο της τρίτης (ουσιαστικά δεύτερης) αγωνιστικής της Volley League και έφτασε τις δύο νίκες σε ισάριθμους αγώνες, οπότε βρέθηκε στην κορυφή της βαθμολογίας.

Με πρώτο «μπόμπερ» τον Τόμισλαβ Ντόκιτς, πρώην παίκτη του Παμβοχαϊκού, που σημείωσε 29 πόντους, εκ των οποίων 6 άσσοι, ο Φοίνικας πήρε το πολύτιμο «τρίποντο» και συνεχίζει χωρίς απώλειες.

Ο αγώνας ήταν νευρικός και οι δύο ομάδες συναγωνίστηκαν στα λάθη, όμως, ο Φοίνικας ήταν πιο αποτελεσματικός στα τελειώματα των σετ.

Διακύμανση:

1ο σετ: 5-8, 16-15, 20-21, 28-26
2ο σετ: 5-8, 11-16, 15-21, 18-25
3ο σετ: 8-6, 16-13, 20-21, 31-29
4ο σετ: 8-6, 16-15, 21-18, 25-21

* Οι πόντοι του Φοίνικα προήλθαν από 8 άσσους, 53 επιθέσεις, 14 μπλοκ και 32 λάθη αντιπάλων. Οι πόντοι του Παμβοχαϊκού προήλθαν από 8 άσσους, 57 επιθέσεις, 8 μπλοκ και 33 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 28-26, 18-25, 31-29, 25-21

ΦΟΙΝΙΚΑΣ (Νίκολιτς): Χαραλαμπίδης 11 (6/9 επ, 5 μπλοκ), Φέργκιουσον 6 (4/7 επ, 2 μπλοκ, Πάρις 3 (2/3 επ, 1 μπλοκ), Κάλντγουελ 18 (15/30 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ , 53% υπ - 33 % άριστες), Ντόκιτς 29 (20/49 επ, 6 άσσοι, 3 μπλοκ), Παπαδόπουλος 0 (0/3 επ) / Ζήσης (λ, 64% υπ -39% άριστες), Ηλίας, Μουρούτης, Λάππας 8 (6/13 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ, 33% υπ -17% άριστες)

ΠΑΜΒΟΧΑΪΚΟΣ (Χριστόπουλος): Δημητριάδης 1 (άσσος), Γκρόνβελντ 10 (9/19 επ, 1 μπλοκ, 63% υπ - 38% άριστες), Βαν Ντορν 12 (5/8 επ, 5 άσσοι, 2 μπλοκ), Ροντρίγκο 19 (17/37 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ, 31% υπ -8% άριστες), Πελεκούδας 8 (5/9 επ, 3 μπλοκ), Κάιο 22 (21/48 επ, 1 άσσος) / Εφραιμίδης (λ, 67% υπ -44% άριστες), Βαρδής (λ), Γεωργίου, Παπαδόπουλος 1 (μπλοκ), Ωρολογάς

Ο Ντούσκο Νίκολιτς δήλωσε πως: «Δώσαμε ένα ακόμα πολύ δύσκολο αγώνα, μετά από ένα εξαντλητικό ταξίδι σε Πάτρα και Αμβέρσα. Κάναμε σωστή διαχείριση δυνάμεων και όλοι οι παίκτες έδωσαν τον καλύτερο εαυτό τους. Ο Παμβοχαϊκός έχει πολύ δυνατή ομάδα και δυσκολευτήκαμε πολύ. Προς το τέλος των σετ, κάναμε τις σωστές επιλογές και, με τη βοήθεια και του κόσμου, κρατήσαμε υποδοχή, μπλοκ και επίθεση και, κυρίως, πιέσαμε στο σερβίς.

Είμαι πολύ ευχαριστημένος από το αποτέλεσμα. Συνεχίζουμε μέσα σε δύσκολη περίοδο, που υπάρχει πολύ πίεση».

Ο Γιώργος Χριστόπουλος τόνισε πως: «Μείναμε με την πίκρα που δεν καταφέραμε να πάρουμε βαθμό ή και βαθμούς σε αυτό τον αγώνα.
Τουλάχιστον, δικαιούμασταν να παίξουμε τάι μπρέικ. Κρατούσαμε στον έλεγχό μας το σκορ στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα και, όταν έπρεπε να τελειώσουμε τις καθοριστικές φάσεις, δεν το κάναμε.

Είναι από τα ματς που οι προπονητές λένε "αυτοκτονήσαμε", αν και δε μου αρέσει η έκφραση. Η ομάδα μου δείχνει πως έχει δυνατότητες. Κρατάμε την ψυχραιμία μας και συνεχίζουμε για να βελτιώσουμε τα λάθη μας. Η διαιτησία ήταν άριστη, αλλά έγινε ένα καθοριστικό λάθος στο σετ μπολ που είχαμε στο 27-26. Δεν ευθύνεται βέβαια η διαιτησία, αλλά τα δικά μας λάθη. Συνεχίζουμε...».